„O rușine!” Gheorghe Hagi, la pământ după înfrângerea cu Poli Iași

Gheorghe Hagi Farul Constanta politehnica iasi Superliga
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Duminica 30 Iulie 2023, 21:24
Data actualizarii: Duminica 30 Iulie 2023, 21:38

Farul Constanța a pierdut meciul cu Politehnica Iași de pe teren propriu, scor 1-3.

Constănțenii au înregistrat prima înfrângere în acest sezon în Superliga României, după două victorii consecutive. Scorul a fost de Luis Phelipe, în minutul 11, iar Vojtus a dublat avantajul, în minutul 37. Campioana a reușit să reducă din diferență prin Enes Sali, în minutul 45.

Nou-promovata a mai „lovit” o dată prin Luis Phelipe, în minutul 51, stabilind astfel scorul final.

Gheorghe Hagi: „Cea mai slabă primă repriză pe care am văzut-o vreodată!”

Gheorghe Hagi a vorbit la finalul meciului, extrem de dezamăgit de înfrângerea suferită de echipa sa și de prestația fotbaliștilor.

„Toată lumea a văzut, ce să zic? Ce concluzii? La fotbal trebuie să fii conectat, să ai atitudine bună, concentrat 100%, să joci fotbalul tău, nu doar jumătate. O primă repriză cea mai slabă pe care am văzut-o eu vreodată.

Ați văzut și voi în tribună, lumea de acasă, toată lumea. O rușine, o rușine din partea noastră, semnalele erau acolo, acum probabil am dat cu fundul de pământ. Dacă nu uităm că am fost campionii României și nu trecem la treabă ca înainte... Dacă nu joci bine ca echipă e clar că ți se văd toate defectele, s-au văzut destule azi.

Nu că mă îngrijorează, am spus-o deja, e clar, trebuie să știi să te aperi și când nu ai mingea. Nu ai ce să zici când lucrurile au fost în halul în care au fost, trebuie să reflectăm, să nu gândim la cald, vom reflecta și vom lua anumite decizii.

Am vorbit la pauză, am încercat să facem ceva, să schimbăm, dar același lucru și în repriza a doua, s-a luat gol imediat. E greu să îmi explic”, a declarat Gheorghe Hagi la finalul meciului.

Pentru Farul urmează duelul cu Urartu din deplasare, din al doilea tur al preliminariilor UEFA Conference League, iar în etapa următoare a Superligii va juca în deplasare cu Petrolul Ploiești.