A venit si trofeul cu nationala pentru Messi! Argentina, campioana in Copa America dupa ce a batut-o pe Brazilia pe Maracana

Fotbal extern
Data publicarii: Duminica 11 Iulie 2021, 03:03
Data actualizarii: Duminica 11 Iulie 2021, 05:00

Argentina a castigat Copa America, impunandu-se in fata Braziliei, chiar la ei acasa.

FINAL DE MECI! Argentina se impune in finala Copa America, fiind primul trofeu important obtinut de Lionel Messi cu echipa nationala.

Minutul 90 - Au fost anunte cinci minute de prelungire. Brazilienii incearca sa marcheze golul egalizator, insa defensiva argentinienilor rezista.

Minutul 88 - Ratare incredibila pentru Messi, care nu reuseste sa marcheze din fata portii.

Minutul 84 - Corner pentru Brazilia: Neymar Jr centreaza in careu, insa Danilo reia mult peste poarta.

Minutul 82 - Neymar Jr este faultat dur si obtine o lovitura libera dintr-o pozitie ideala, insa mingea este respinsa de apararea argentinienilor.

Minutul 75 - Ocazie importanta pentru Argentina! Di Maria ii paseaza in fata portii, de unde Lautaro si Messi erau pregatiti sa impinga mingea in poarta, insa Danilo intervine excelent.

Minutul 70 - Cartonas galben primit de Lodi in urma unui fault dur asupra lui Rodrigo De Paul. Este al doilea avertisment primit de brazilieni, dupa Fred.

Minutul 65 - Messi cade in careu si cere penalty, insa arbitrul lasa jocul sa continue, iar Brazilia pleaca pe contraatac, dar nu reuseste sa profite de aceasta oportunitate.

Minutul 60 - Brazilia trece printr-o perioada buna, cu numeroase atacuri la poarta lui Emiliano Martinez.

Minutul 53 - Gol anulat pentru Brazilia. Richarlison marcheaza, insa reusita sa este anulata din cauza unei pozitii de offside.

Minutul 47 - S-a reluat a doua repriza din finala Copa America. Lautaro Martinez recupereaza mingea de la Marquinhos si poate pleca pe contraatac, insa arbitrul fluiera fault.

PAUZA: Brazilia - Argentina 0 - 1 | O prima repriza cu putine faze de poarta, in care Argentina a preluat conducerea gratiei golului marcat de Angel Di Maria.

Minutul 43 - Un nou atac al Argentinei. Richarlison trimite o centrare in fata portii, insa Gonzalo Montiel respinge in corner.

Minutul 39 - Angel Di Maria se accidenteaza in timpul unui sprint si este scos de pe teren pentru ingrijiri medicale. Argentinianul revine pe teren dupa cateva momente.

Minutul 33 - Neymar Jr este faultat in apropierea careului si obtine o lovitura libera. Jucatorul de la PSG loveste in zidul argentinian.

Minutul 29 - Argentina se afla la conducerea meciului, Di Maria suteaza de la marginea careului, insa mingea este oprita de un fundas brazilian.

Minutul 22 - GOOOL Argentina! De Paul suteaza lung, Lodi preia mingea si ii paseaza lui Di Maria care deschide scorul cu un lob superb peste Ederson.

Minutul 20 - Cele doua echipe preseaza la mijlocul terenului, insa nu reusesc sa se apropie decisiv de poarta.

Minutul 13 - Prima faza importanta a meciului: Richarlison recupereaza o minge, paseaza catre Neymar, care suteaza intr-un jucator al argentinienilor

Minutul 7 - Argentina preseaza in fata careului, Lautaro Martinez ii paseaza lui Di Maria, insa Thiago Silva respinge mingea

ECHIPELE DE START

Messi si Neymar Jr se intalnesc intr-unul dintre cele mai asteptate meciuri ale anului, confruntarea dintre Brazilia si Argentina fiind una istorica.