Meciul zilei în Premier League! Cât s-a terminat thriller-ul Newcastle - Luton

Newcastle - Luton Premier League Anglia
Data publicarii: Sambata 03 Februarie 2024, 19:00
Data actualizarii: Sambata 03 Februarie 2024, 18:59

Cele două echipe s-au duelat în etapa #23 din eșalonul de top al Angliei.

Newcastle a primit vizita lui Luton pe ”St. James' Park” sâmbătă după-amiază. La capătul celor 90 de minute, cele două echipe au împărțit punctele, după ce partida s-a încheiat 4-4!

Sean Longstaff a deschis scorul în minutul șapte pentru Newcastle, doar că Luton a restabilit egalitatea în minutul 21, grație reușitei lui Gabriel Osho. Tot în prima repriză, Longstaff a realizat ”dubla” în minutul 23, ca Ross Barkley să echilibreze din nou partida, în minutul 40.

În partea secundă, Luton a marcat de două ori și și-a asigurat un avantaj de două goluri după o oră de joc. Carlton Morris a fructificat o lovitură de la 11 metri în minutul 59, iar Elijah Adebayo a dus scorul la 4-2 în minutul 62.

Doar că Newcastle nu s-a lăsat mai prejos, iar ”coțofenele” au revenit pe tabela de marcaj. Mai întâi, Kieran Trippier a micșorat diferența, în minutul 67, ca Harvey Barnes să restabilească egalitatea în minutul 73 și să salveze punctul ”coțofenelor”.

Newcastle și Luton, în campionat

După 23 de etape, Newcastle se află pe locul nouă cu 33 de puncte. 10 victorii, trei rezultate de egalitate și 10 înfrângeri au înregistrat ”coțofenele” până în clipa de față în campionat.

De cealaltă parte, Luton a urcat, cel puțin temporar, pe locul 16, cu 20 de puncte. Nou-promovata a obținut până în momentul actual cinci victorii, cinci remize și 12 eșecuri în eșalonul de top al Angliei.