Cupa Angliei se vede la Sport.ro | Panti e in sferturi, dupa City 2-0 Chelsea! Everton s-a califica si ea, Lacina Traore a dat gol cu calcaiul! VIDEO rezumat

Costel Pantilimon Arsenal - Liverpool Video on demand
Data publicarii: Duminica 16 Februarie 2014, 08:45
Data actualizarii: Luni 17 Februarie 2014, 01:01

►24 de ani in Zodia Nasului! Mircea Sandu, luni ora 19:00, LIVE in studio, la Special Like Romania!

EVERTON 3-1 SWANSEA

Everton-ul lui Roberto Martinez, castigatorul de anul trecut al Cupei Angliei, a reusit calificarea in sferturile competitiei, dupa ce a reusit sa se impuna in fata galezilor de la Swansea, scor 3-1. Lacina Traore, fostul jucator al CFR-ului, a inscris un gol cu calcaiul.

CITY 2-0 CHELSEA

Fazele meciului:

FINAL DE MECI! City castiga fara drept de apel partida cu Chelsea, la capatul a 90 de minute in care formatia lui Mourinho a avut doar doua suturi la poarta lui Pantilimon, ambele din afara careului

Min 75: Lescott marcheaza cu o lovitura de cap, dupa o centrare din corner, dar se fluiera ofsaid

Min 68: GOOOOOL City! Nasri inscrie pentru 2-0 dupa o combinatie superba cu David Silva. Apararea lui Chelsea a fost facuta KO

Min 44: Ocazie imensa de 2-0! Milner scapa singur pe dreapta si centreaza in 6 metri, dar Dzeko nu reuseste sa ajunga la minge

Min 21: Interventie buna a lui Costel Pantilimon! Branislav Ivanovic patrunde pe partea dreapta si centreaza in fata portii, goalkeeperul roman reuseste sa retina mingea

Min 17: GOOOOOL Manchester City! Jovetic deschide scorul cu un sut la coltul lung, dupa o pasa foarte buna a bosniacului Dzeko! City a inceput partida in atac, iar formatia lui Pellegrini a reusit in cele din urma sa strapunga apararea lui Mourinho

Echipele de start:
Manchester City: Pantilimon - Zabaleta, Kompany, Lescott, Clichy - Javi Garcia, Yaya Toure, Milner, David Silva - Jovetic, Dzeko

Rezerve: Hart, Richards, Kolarov, Demichelis, Jesus Navas, Nasri, Negredo

Chelsea: Cech - Ivanovic, Cahill, David Luiz, Azpilicueta - Obi Mikel, Ramires, Matic, Willian, Hazard - Eto'o

Rezerve: Schwarzez, Ashely Cole, Lampard, Oscar, Schurrle, Salah, Torres

UPDATE: Sunderland a castigat primul meci al zilei de sambata, formatia lui Gus Poyet reusind sa treaca cu 1-0 de Southampton, gratie unul gol de generic marcat de Craig Gardner (VIDEO AICI)

Cupa Angliei isi alege in acest weekend cele 8 echipe care raman in cursa pentru marele trofeu.

Faza optimilor e deschisa astazi, de la ora 14.45, cu Sunderland - Southampton, un meci care va fi transmis in direct la Sport.ro.

Tot astazi se joaca si Manchester City - Chelsea si, chiar daca Pantilimon e portarul 'de Cupa' al lui Pellegrini, presa engleza scrie ca Hart va fi titularizat pentru partida de pe Etihad.

Cel mai atractiv meci din aceasta faza a Cupei se va juca duminica seara. Arsenal si Liverpool se intalnesc pe Emirates de la ora 18.00, iar partida va fi transmisa in direct la Sport.ro.