VIDEO Victoria cu Simona Halep i-a dat aripi! Ons Jabeur a reușit revenirea anului în tenisul feminin: a întors-o pe Maria Sakkari de la 6-1, 5-2

Ons Jabeur WTA Roma 2022 Maria Sakkari Tenis WTA Roma WTA Roma 2022 Tenis
Data publicarii: Sambata 14 Mai 2022, 10:15
Data actualizarii: Sambata 14 Mai 2022, 10:18

Ons Jabeur a revenit de pe marginea prăpastiei, în partida cu Maria Sakkari, reușind calificarea în semifinalele competiției WTA 1000 din capitala Italiei.

Ons Jabeur (27 de ani, 7 WTA) are doar două titluri WTA în palmares, cucerite la Birmingham și Madrid, în ultimele două sezoane, dar măiestria cu care îmbină varietatea în joc cu reziliența în plan psihic în această primăvară o conduce departe în tenisul mondial.

Ons Jabeur, nevoită să treacă de Daria Kasatkina pentru o posibilă finală cu Iga Swiatek, la Roma

Titlul la Madrid a fost confirmat de o calificare in-extremis în semifinalele întrecerii WTA 1000 de la Roma. În faza ultimelor opt jucătoare, tunisianca a fost condusă de numărul 4 mondial, grecoaica Maria Sakkari cu 6-1 și 5-2 în setul secund, moment din care a câștigat 8 game-uri consecutiv.

De la 6-1, 5-2 pentru Maria Sakkari, scorul a devenit 1-6, 7-5, 3-0 pentru Ons Jabeur, în setul decisiv, în care n-a cedat decât un game.

Ons Jabeur a exasperat-o și pe Maria Sakkari cu scurtele sale inteligent jucate, plasate în imediata vecinătate a fileului și și-a croit o formă de moment impecabilă, dintr-un moment în care gândul natural s-ar fi putut îndrepta înspre mulțumirea de sine.

Jucătoarea africană a luptat atunci când scorul i-a fost ferm potrivnic și a semnat o revenire similară cu cea reușită de Simona Halep împotriva Elinei Svitolina, în sferturile Roland Garros 2017. Atunci, sportiva ucraineană a condus-o pe jucătoarea din țara noastră cu 6-3, 5-1, dar avea să piardă, în final, cu scorul de 3-6, 7-6 (6), 6-0, Simona Halep reușind să anuleze și o minge de meci, în tiebreak-ul setului doi.