Karola Bejenaru Tenis ITF Tenis WTA Romania Tenis
Data publicarii: Luni 06 Martie 2023, 18:16
Data actualizarii: Luni 06 Martie 2023, 19:36

Karola Bejenaru, salt de 39 de locuri în clasamentul WTA LIVE. Românca se apropie de intrarea în top 500 WTA.

Succesul obținut de Jaqueline Cristian la Trnava nu a fost singurul motiv de bucurie adus de tenisul românesc, în ultima săptămână. Karola Bejenaru a câștigat al treilea titlu ITF al carierei. Sportiva născută în 29 iunie 1997 a urcat 39 de locuri în clasamentul WTA LIVE, până pe poziția 525, grație trofeului cucerit la Sharm ElSheikh, în Egipt.

Karola Patricia Bejenaru a pierdut doar două seturi în cele cinci victorii legate în competiția din Sharm ElSheikh, reușind să își apere titlul apropiat în aceeași locație, anul trecut.

Karola Bejenaru, campioană pentru a treia oară în circuitul ITF

„Încă una în palmares. Un început bun de sezon, am foame de victorie,” a transmis Karola Bejenaru, pe Instagram, după ce și-a adjudecat al treilea titlu de calibru ITF W15.

În finala turneului ITF W15 de la Sharm ElSheikh, Karola Bejenaru a reușit să o învingă scor 6-4, 6-2 pe reprezentanta gazdelor, Sandra Samir, clasată pe locul 448 în ierarhia mondială.