VIDEO Tenismen profesionist, lucrez în 3 schimburi: Zverev și Brooksby au încheiat cel mai târziu meci jucat vreodată: la ce oră s-a încheiat

Alexander Zverev ATP Acapulco Jenson Brooksby Tenis ATP Tenis
Data publicarii: Marti 22 Februarie 2022, 13:00
Data actualizarii: Marti 22 Februarie 2022, 13:07

Scene ireale în turneul ATP 500 de la Acapulco, unde Alexander Zverev și Jenson Brooksby au început meciul după ora 01:20, ora locală.

Alexander Zverev și Jenson Brooksby au stabilit un record nou în istoria tenisului. Zverev l-a învins pe Brooksby în primul tur al competiției ATP 500 de la Acapulco, scor 3-6, 7-6 (12-10), 6-2, într-o partidă începută după ora 01:20, ora locală și încheiată la ora 04:55, ora locală.

Precedentul record le aparținea cipriotului Marcos Baghdatis și australianului Lleyton Hewitt, care au finalizat la ora 04:34 un meci jucat în cinci seturi în cadrul ediției 2008 a Openului Australian

Zverev - Brooksby a început după ora 01:20 și s-a terminat la 04:55

Zverev l-a întors pe Brooksby de la 0-1 la seturi și a evitat eliminarea timpurie la limită, câștigând al doilea set după 111 minute de eforturi considerabile.

3 ore și 19 minute a fost durata întreagă a partidei câștigate de Alexander Zverev, care îl va întâlni pe Peter Gojowczyk în faza optimilor de finală.