Simona Halep Maria Sakkari Simona Halep WTA Moscova Tenis
Data publicarii: Vineri 22 Octombrie 2021, 16:00
Data actualizarii: Vineri 22 Octombrie 2021, 17:45

Simona Halep a fost eliminată în minim de seturi de Maria Sakkari (7 WTA), în sferturile de finală ale Cupei Kremlinului.

Simona Halep - Maria Sakkari 4-6, 4-6

Setul 2:

• Simona Halep, duel de foc în sferturi la Moscova, cu o jucătoare calificată la Turneul Campioanelor: când se joacă meciul

4-6: Game, set & meci, Maria Sakkari. Simona Halep părăsește competiția de la Moscova în faza sferturilor de finală. Pentru cele două victorii bifate pe tablou, va primi un cec în valoare de $15,500 și 100 de puncte WTA.

4-5: Două break-uri la rând reușite de Simona Halep! Un hold în game-ul următor ar putea lansa o revenire formidabilă în acest sfert de finală.

3-5: Al doilea game la rând pentru Simona Halep, care are șansa revenirii în meci, în cazul unui break în game-ul următor.

2-5: Simona Halep rezistă eroic în meci, la capătul celui mai lung game al duelului.

1-5: Maria Sakkari face dublu break și va servi pentru câștigarea meciului.

1-4: Simona Halep nu deslușește serviciul doi al adversarei și returnează modest, iar Sakkari se desprinde încă o dată la trei game-uri în față.

1-3: Gură de oxigen luată de Simona Halep în setul 2: game la 30.

0-3: Debusolată în aceste momente, Simona Halep nu reușește re-break-ul de care avea mare nevoie pentru a păstra șanse bune la câștigarea setului 2.

0-2: Sakkari face break-ul în startul setului, iar Simona Halep va avea mult de muncit pentru a recalibra situația pe tabela de marcaj.

0-1: Game alb în favoarea Mariei Sakkari, în debutul setului doi.

Setul 1:

4-6: Simona Halep salvează patru mingi de set, dar nu e suficient pentru a evita eșecul în acest prim set. Perseverența ofensivă a Mariei Sakkari a fost mai puternică decât acuratețea defensivei Simonei Halep în partea inițială a acestui meci.

4-5: Momente de inspirație pentru Simona Halep, la scorul de 30-30 în acest game. O scurtă lovită impecabil îi aduce un punct, urmat de un altul, produs de o greșeală neforțată a Mariei Sakkari. Apar primele emoții pentru sportiva din Grecia în a închide setul.

3-5: Simona Halep rămâne în set, după un game apropiat mai facil, la 15.

2-5: Revenire de la 0-30 pentru Maria Sakkari, care se așază într-o poziție confortabilă pentru a câștiga primul set.

2-4: Simona Halep salvează minge de break și evită o situație critică în manșa întâi. Maria Sakkari dictează ritmul majorității punctelor, dar superioritatea momentană a grecoaicei nu este o surpriză, având în vedere că traversează cel mai bun sezon al carierei, spre deosebire de Simona Halep, care a avut parte de cel mai slab sezon din ultimele 9.

1-4: Maria Sakkari nu se oprește din a ataca. Simona Halep obosește în defensivă și cedează, pe fondul unui joc exact și îndrăzneț al grecoaicei.

1-3: Un game ezitant făcut pe propriul serviciu de Simona Halep, care cedează primul break, nu înainte să salveze trei oportunități de break ale adversarei. Retururi agresive din partea grecoaicei, care are șansa de a servi pentru un avantaj de 3 game-uri.

1-2: Românca ratează primele mingi de break procurate în acest prim set. Sakkari își păstrează calmul și trece din nou în avantaj, după un game adjudecat în prelungiri.

1-1: Simona Halep încheie game-ul cu un as, la 30. Start de meci echilibrat, nesurprinzător, având în vedere valorile apropiate ale celor două combatante.

0-1: Sakkari începe agresiv partida și închide primul hold la 30.

Învingătoarea acestui meci va juca în semifinale contra Ekaterinei Alexandrova (37 WTA), care a trecut în faza sferturilor de numărul 2 mondial, Aryna Sabalenka, scor 6-3, 6-4. Scorul întâlnirilor directe dintre Simona Halep și Ekaterina Alexandrova este egal, 2-2.

Simona Halep va juca în sferturile de finală ale întrecerii WTA 500 de la Moscova împotriva Mariei Sakkari (26 de ani, 7 WTA). Sportiva din Grecia a beneficiat de o retragere a Annei Kalinskaya în optimi și a reușit, oficial, calificarea în ediția 2021 a Turneului Campioanelor.

Curios pentru două jucătoare din top 20 WTA, confruntarea din Cupa Kremlinului va fi prima întâlnire directă între Simona Halep și Maria Sakkari

În primele două tururi, Simona Halep le-a învins pe Anastasia Potapova și pe Veronika Kudermetova, în minim de seturi, scor 6-1, 6-4, respectiv 6-1, 7-6.

Simona Halep și Maria Sakkari nu s-au mai întâlnit niciodată în circuitul WTA

Semifinalistă la Roland Garros și US Open, Maria Sakkari traversează cel mai bun sezon al carierei. A ajuns pe cea mai înaltă poziție în WTA, intrând în top 10 în premieră în actuala stagiune.

Printre succesele răsunătoare ale Mariei Sakkari din acest sezon se numără cele trei succese obținute consecutiv la US Open în fața Petrei Kvitova, Biancăi Andreescu și Karolinei Pliskova, dar și eliminarea finalistelor Roland Garros 2020, Sofia Kenin și Iga Swiatek, tocmai pe zgura pariziană, în optimi, respectiv sferturi.

Sakkari are un singur titlu WTA în palmares, cucerit la Rabat, în 2019, dar a jucat alte două finale, dintre care una în acest an, la Ostrava.

Meciul dintre Simona Halep și Maria Sakkari este programat să aibă loc vineri, 22 octombrie, nu mai devreme de 16:30. Partida va debuta imediat după încheierea duelului dintre Pedro Martinez și Marin Cilic.