FOTO ȘI VIDEO Simona Halep - Donna Vekic 6-0, 6-2 | Devastatoare! Meci perfect făcut de Halep la Toronto! Cu cine se duelează în faza următoare

Simona Halep Donna Vekic live text Simona Halep WTA 1000 Toronto Simona Halep WTA Toronto 2022 Tenis WTA Romania Tenis
Ana-Maria Popescu
Marcu Czentye
Data publicarii: Luni 08 August 2022, 19:12
Data actualizarii: Luni 08 August 2022, 19:26

Simona Halep s-a impus în duelul cu Donna Vekic din primul meci de la Toronto.

Simona Halep - Donna Vekic 6-0, 6-2

Simona Halep a făcut spectacol pe Arena Centrală în primul său meci de la Toronto. De o oră și două minute a avut nevoie românca pentru a se impune în fața croatei. Simona a câștigat la zero primul set, în timp ce în cel de-al doilea a cedat doar două puncte, câștigate de Vekic pe propriul serviciu.

În turul al doilea, Simona Halep se dueleză cu câștigătoarea dintre Zhang-Bucsa.

Setul 2

6-2: GAME!SET! MATCH! Simona Halep închide meciul după un game muncit, în care Vekic a reușit să salveze o minge de meci. Românca nu i-a mai dat însă șanse adversarei, adjudecându-și cea de-a doua minge de meci.

5-2: Simona nu are probleme pe propriul serviciu și se apropie la un game de încheierea setului secund și adjudecarea meciului!

4-2: Donna Vekic câștigă al doilea punct al meciului, în cel mai lung game de până acum. Vekic a salvat patru mingi de break și a reușit să se impună.

4-1: Simona își adjudecă propriul serviciu, în care a reușit al treilea as al meciului, dar și a doua dublă greșeală.

3-1: BREAK! Halep câștigă cu un game alb pe serviciul adversarei!

2-1: Game muncit pentru Simona  pe propriul serviciu! Vekic a revenit de la 40-0, Halep a reușit să treacă în avantaj cu un as și a închis punctul după un schimb lung de mingi.

1-1: Primul punct obținut de Vekic în meci! Halep a revenit de la 40-0, însă adversara a reușit să bifeze primul punct al meciului după o eroare a Simonei.

1-0: Simona începe perfect și setul secund, adjudecându-și serviciul cu un nou game alb!

Setul 1

6-0: SET HALEP! Simona închide setul revenind de la 30-0 pentru Vekic!

5-0: Simona își continuă seria bună cu serviciul și se apropie de închiderea primului set. Vekic i-a pus probleme lui Halep până la 40-30, însă românca a închis game-ul.

4-0: BREAK! Încă un game alb câștigat de Simona Halep! Serviciul lui Vekic nu o ajută să obțină primul punct al meciului.

3-0: Halep își face serviciul perfect și câștigă la zero al treilea game! Vekic nu a avut nicio șansă în fața Simonei!

2-0: BREAK! Simona reușește să se impună pe serviciul adversarei și mărește avantajul în primul set!

1-0: Halep câștigă pe propriul serviciu după un game muncit! Simona a făcut și o dublă greșală în primul game al meciului.

Simona Halep - Donna Vekic, ora 18:00 | În primul tur la Toronto

Simona Halep (30 de ani, 15 WTA) a primit-o pe Donna Vekic (26 de ani, 82 WTA), din postura de pierzătoare norocoasă, ca oponentă în runda inaugurală a competiției de calibru WTA 1000 de la Toronto.

După ce jucătoarea din Constanța s-a retras săptămâna trecută în turul 2 la Washington, din cauza caniculei, revenirea nu va fi ușoară, chiar dacă scorul întâlnirilor directe îi este favorabil.

Simona Halep o conduce pe Donna Vekic cu 2-0 la meciurile directe

Halep a trecut de Vekic în cele două întâlniri directe, derulate în 2013 și 2017, ambele pe hard, la US Open, respectiv Indian Wells. A fost 6-2, 6-1, respectiv 6-4, 6-1 în favoarea Simonei Halep, care nu a pierdut niciun set în fața croatei.

Donna Vekic (26 de ani, 82 WTA) are locul 19 mondial drept cea mai înaltă clasare a carierei, atinsă în 2019. Vekic a câștigat 2 titluri WTA în proba de simplu, la Kuala Lumpur și Nottingham, cel mai recent datând din 2017.

Într-un declin notabil, în ultimii ani, optimea de finală jucată de către Donna Vekic la Australian Open 2021 rămâne cel mai bun rezultat al precedentelor două sezoane.

Învingătoarea meciului Simona Halep - Donna Vekic își va măsura forțele în turul secund cu Shuai Zhang (45 WTA) ori Cristina Bucșa (122 WTA).