Record doborat la Australian Open! Konta si Muguruza au jucat meciul care a inceput cel mai tarziu la Melbourne

Australian Open Garbine Muguruza Johanna Konta WTA Tenis
Data publicarii: Joi 17 Ianuarie 2019, 19:18
Data actualizarii: Joi 17 Ianuarie 2019, 19:24

Johanna Konta si Garbine Muguruza au stabilit un nou record la Australian Open.

Cea de-a patra zi de concurs la Australian Open a adus cu sine o premiera in tenisul jucat la primul turneu de Grand Slam al anului. Johanna Konta a inceput meciul ei din turul secund la serviciu de abia la ora 00:30, cel mai tarziu start al unui meci disputat la Melbourne. Totusi, faptul ca a inceput la serviciu nu i-a adus prea mult noroc britanicei, care a fost pana la urma invinsa de adversara ei, favorita numarul 18, Garbine Muguruza.

Iberica s-a impus dupa doua ore si 44 de minute, scor 6-4, 6-7, 7-5, punand capat partidei de abia la ora 3:12 minute dimineata. Inainte de a fi doborat, recordul era detinut de Daria Gavrilova si Elise Mertens, care au inceput meciul lor de anul trecut la ora 23:59, iar recordul pentru cel mai tarziu final de meci este inca detinut de Lleyton Hewitt si Marcos Baghdatis, cu un meci jucat in urma cu 9 ani, in 2008.