VIDEO Primul turneu, prima finală pentru Simona Halep în 2022. Osaka s-a retras: cine va fi oponenta din ultimul act

Steaua Simona Halep Simona Halep Melbourne Summer Set Simona Halep pregatire Australian Open Simona Halep Veronika Kudermetova Tenis
Data publicarii: Sambata 08 Ianuarie 2022, 07:24
Data actualizarii: Sambata 08 Ianuarie 2022, 08:54

Simona Halep a învins-o cu 6-3, 6-2 pe chinezoaica Qinwen Zheng, asigurându-și un loc în finala turneului WTA 250 Summer Set 1.

Simona Halep s-a calificat în finala turneului WTA 250 Summer Set 1 de la Melbourne. Jucătoarea din România a dispus cu ușurință în penultimul act de chinezoaica Qinwen Zheng (19 ani, 126 WTA), scor 6-3, 6-2.

Partida a durat numai 85 de minute, Simona Halep reușind să o încheie fără niciun break pierdut, spre deosebire de meciul din sferturile de finală, când și-a pierdut serva de 7 ori.

Simona Halep: primul turneu, prima finală în 2022

Cu un procentaj de 73% al punctelor câștigate pe prima servă, Simona Halep și-a făcut datoria pe propria servă și a exploatat eficient serva a doua a asiaticei, atacând agresiv și adjudecându-și jumătate din punctele jucate de Zheng cu al doilea serviciu.

În ultimul act, Simona Halep va înfrunta o adversară mai odihnită, în condițiile în care Veronika Kudermetova nu a trebuit să o învingă pe Naomi Osaka pentru a accede în finală, sportiva japoneză retrăgându-se ca urmare a unor dureri în zona abdominală.

2-0 este scorul întâlnirilor directe dintre Simona Halep și Veronika Kudermetova (31 WTA, 24 de ani), rezultatele fiind favorabile româncei și relevante, întrucât meciurile au avut loc pe hard, anul trecut. În prima partidă, Simona Halep a învins-o pe Kudermetova în turul 3 al Openului Australian, scor 6-1, 6-3, în vreme ce în a doua a depășit-o în faza optimilor Cupei Kremlinului, scor 6-1, 7-6.

• €14,417 este suma pe care Simona Halep și-a asigurat-o prin calificarea în finală, urmând să ajungă la un cec de €25,673, în scenariul în care va câștiga turneul.
  • În ierarhia WTA LIVE, Simona Halep ocupă acum locul 15, depășind-o și pe ucraineanca Elina Svitolina.

Finala competiției WTA 250 Summer Set 1, Simona Halep vs. Veronika Kudermetova se joacă duminică, 9 ianuarie, nu mai devreme de ora 08:00, fus orar românesc. Halep va lupta pentru câștigarea titlului WTA cu numărul 23 al carierei, primul din toamna anului 2020 încoace, când se impunea la Roma.