Meciul săptămânii în circuitul WTA: Gabriela Ruse a pierdut dramatic cu Xiyu Wang, la Cluj-Napoca, după 3 ore și 25 de minute

Gabriela Ruse Tenis WTA Romania Transylvania Open 2022 Turneul WTA 250 de la Cluj-Napoca Xiyu Wang Tenis
Data publicarii: Joi 13 Octombrie 2022, 21:45
Data actualizarii: Vineri 14 Octombrie 2022, 08:51

Gabriela Ruse a fost eliminată de Xiyu Wang în optimile turneului WTA 250 de la Cluj-Napoca, scor 1-6, 7-6 (8), 6-7 (6).

Gabriela Ruse (24 de ani, 104 WTA) a ratat la limită o victorie uriașă în confruntarea cu Xiyu Wang (21 de ani, 59 WTA), sfârșind învinsă în optimile de finală ale competiției WTA 250 de la Cluj-Napoca, după un duel-maraton, de 3 ore și 25 de minute.

Ambele jucătoare au demonstrat un spirit de luptă formidabil pe durata întâlnirii, 14 game-uri ajungând la deuce, într-un meci atât de aprig disputat încât a reamintit de amărăciunea absenței posibilității unei remize în tenis.

3 ore și 25 de minute de joc: Ruse - Wang, una dintre partidele sezonului în circuitul WTA

Sportiva din țara noastră a revenit incredibil, dar a încheiat cu eșec o partidă de 3 ore și 25 de minute de joc, începută cu un set pierdut la unu. A fost 1-6, 7-6 (8), 6-7 (6) pentru Wang, care o va întâlni în faza ultimelor opt pe spanioloaica Nuria Parrizas Diaz.

De-a lungul celor 205 minute de joc, Gabriela Ruse a lovit direct câștigător de nu mai puțin de 44 de ori (31 pentru Wang), în timp ce erorile neforțate au trecut borna de o sută, Wang comițând 59, cu cinci mai multe decât Ruse, însă impunându-se, în final, datorită plusului de regularitate în joc.

€6,362 este suma pe care Xiyu Wang, în urma celor două succese legate la Cluj-Napoca, împotriva româncelor Jaqueline Cristian și Gabriela Ruse.