Visul frumos s-a terminat: Mihaela Buzarnescu - Serena Williams 3-6, 7-5, 1-6 in turul doi la Roland Garros! Buzarnescu a jucat admirabil in setul secund

Roland Garros 2019 Mihaela Buzarnescu Serena Williams live Roland Garros 2021 Sorana Cirstea Martina Trevisan live Tenis WTA Romania Tenis Visul frumos s-a terminat: Mihaela Buzarnescu - Serena Williams 3-6, 7-5, 1-6 in turul secund la Roland Garros! Buzarnescu a jucat admirabil in setul secund
Marcu Czentye
Data publicarii: Miercuri 02 Iunie 2021, 19:08
Data actualizarii: Miercuri 02 Iunie 2021, 22:37

Mihaela Buzarnescu i-a luat set Serenei Williams, dar a capitulat in setul decisiv si a fost eliminata in turul 2 la Roland Garros.

Mihaela Buzarnescu - Serena Williams 3-6, 7-5, 1-6

Mihaela Buzarnescu a fost eliminata in turul 2 la Roland Garros 2021 de numarul 8 WTA, Serena Williams, dupa trei seturi de tenis spectaculos. Au fost doua ore si doua minute de joc admirabil facut de multipla campioana de Grand Slam, care la 39 de ani arata o dispozitie de joc fascinanta pe zgura de la Paris.

• LIVE DE LA 12:00 | Dupa un prim tur perfect, Sorana Cirstea se bate cu Trevisan pentru calificarea in turul 3: blockbuster-ul Mihaela Buzarnescu vs. Serena Williams se joaca dupa ora 17

Buzarnescu a fost jucatoarea mai buna in setul secund, pe care l-a castigat gratie unui break facut la 6-5, la capatul unui set in care a servit mai bine decat jucatoarea despre care multi experti spun ca executa cel mai bun serviciu din istoria tenisului feminin.

In setul decisiv, Buzarnescu si Williams au ridicat in picioare publicul prezent pe Arena Philippe Chatrier, impartindu-si echitabil raliurile lungi care au facut din acest meci o partida de o calitate inalta.

Pentru performanta din Hexagon, "Miki" Buzarnescu va incasa un cec in valoare de 84,000 de euro si 45 de puncte WTA.

Statisticile finale ale meciului: total puncte castigate 74-97, asi 0-5, duble greseli 7-2, procentajul primului serviciu in teren 61-63, procentajul punctelor castigate pe prima serva 61-75, viteza medie a primului serviciu, in km/h: 149-161, procentajul punctelor castigate la retur 30-45, lovituri direct castigatoare 25-26, erori nefortate 28-27.

Setul 3:

1-6: In ciuda unei impresii foarte placute facute in setul secund, Mihaela Buzarnescu ramane fara energie suficienta in setul decisiv, pe care il cedeaza la 1.

1-5: Serena Williams isi tine serviciul, nu inainte ca Mihaela Buzarnescu sa castige ceea ce a fost cel mai spectaculos punct al partidei pana in acest moment.

1-4: Mihaela Buzarnescu trece pentru prima oara pe tabela de marcaj in acest set trei, la finalul unui game in care a salvat minge de break.

0-4: Din pacate, multipla campioana de Grand Slam isi tine inca o data serviciul, iar Mihaela Buzarnescu e tot mai departe de ceea ce ar putea fi o victorie istorica.

0-3: Serena Williams face dublu break si ia o optiune serioasa pentru calificarea in turul 3.

0-2: Buzarnescu rateaza minge de rebreak, iar sportiva din SUA face doi pasi avans in setul decisiv.

0-1: Serena Williams incepe cu dreptul setul decisiv, facand break la 30 pe serva Mihaelei Buzarnescu.

Setul 2:

7-5: GAME & SET, MIHAELA BUZARNESCU!!! Sportiva din Romania face break-ul cu un backhand in cross naprasnic, care o lasa pe Serena Williams perplexa.

6-5: Revenirile de la 15-40 pe propria serva au devenit specialitatea Mihaelei Buzarnescu in acest set secund. Romanca s-a asigurat ca va juca tiebreak in acest set, in cazul in care nu va reusi break-ul care sa-i aduca setul, la reluarea jocului.

5-5: Mihaela Buzarnescu comite doua greseli usoare pe finalul game-ului, cedandu-l la 15.

5-4: Game adjudecat de Buzarnescu la 15. Clipe de joc solid aratat de sportiva nascuta la Bucuresti, care presteaza un tenis de inalta calitate in aceasta mansa secunda.

4-4: Avantajul Mihaelei Buzarnescu se risipeste, in timp ce Serena Williams isi tine din nou serviciul, iar scorul redevine egal in finalul setului.

4-3: Buzarnescu salveaza o minge de break, dar trimite mingea in plasa la a doua ocazie a Serenei de a face rebreak-ul, anulandu-si, din nefericire, eforturile din game-ul anterior.

4-2: BREAK, Mihaela Buzarnescu! Serena salveaza trei mingi de break consecutiv, de la 0-40, dar cedeaza la a patra ocazie procurata de "Miki". O buna sansa pentru sportiva de la Bucuresti de a alerga inainte catre castigarea unui set istoric.

3-2: O noua sperietura la care Mihaela Buzarnescu reactioneaza corect, cu un tenis curajos; romanca revine din nou de la 15-40 deficit si o conduce inca o data pe Serena in acest set doi.

2-2: Mihaela Buzarnescu rateaza o sansa buna de a face mult asteptatul break; pierde game-ul la 30, dupa cateva schimburi in care Serena a aratat un joc de picioare mai slab calitativ.

2-1: Williams pare sa-si traga sufletul dupa efortul sustinut din finalul setului anterior. "Miki" trece din nou in avantaj dupa un game alb.

1-1: Serena e de neoprit pe propriul serviciu: si-a trecut in cont 24 din cele 27 de puncte jucate. Un nou game la zero pentru americanca, in fata careia Mihaelei Buzarnescu pare sa-i fie tot mai dificil in incercarea de a obtine un break.

1-0: Buzarnescu isi mentine concentrarea intr-un moment delicat, revine de la 15-40 si castiga game-ul in prelungiri. Urmeaza un bun prilej pentru a forta primul break.

Setul 1:

3-6: Serena Williams castiga setul in 32 de minute, pe care il contureaza cu un nou game alb.

3-5: Dubla greseala comisa de Mihaela Buzarnescu la 15-40 in game, lucru care-i confera Serenei Williams distanta de care avea nevoie pentru a servi pentru castigarea setului.

3-4: Serena avanseaza hotarata in partea a doua a setului; un nou game adjudecat fara punct pierdut de sportiva din SUA.

3-3: Calma, cu un joc consecvent, "Miki" Buzarnescu incepe bine game-ul si rezista cu brio primelor emotii; salveaza minge de break si isi apropie game-ul in prelungiri.

2-3: Primele puncte castigate de Mihaela Buzarnescu pe serviciul Serenei Williams o forteaza pe americanca sa bifeze hold-ul cu ceva dificultati, la 30.

2-2: Buzarnescu face progrese la serviciu si inchide game-ul mai devreme, la 15, conturand un sfert de ora de joc in care a luptat de la egal la egal cu multipla campioana de Grand Slam.

1-2: Hold la 15 pentru sportiva din Statele Unite, care nu a aratat slabiciuni la serviciu in primele doua game-uri.

1-1: Start bun de meci pentru Buzarnescu. "Miki" isi tine serviciul la 30, intr-un game in care nu a ezitat sa dicteze punctul atunci cand Serena i-a permis sa o faca.

0-1: Game alb, incheiat cu un as de Serena Williams.

Mihaela Buzarnescu va juca azi impotriva Serenei Williams pe Arena Philippe Chatrier, la scurt timp dupa incheierea meciului dintre Karen Khachanov si Kei Nishikori. Va fi prima intalnire directa intre "Miki" Buzarnescu si Serena Williams.

Sorana Cirstea - Martina Trevisan 6-4, 3-6, 6-4

Sorana Cirstea a aratat un spirit de lupta formidabil in turul secund la Roland Garros, depasind-o pe italianca Martina Trevisan (97 WTA) in trei seturi, dupa nu mai putin de 157 de minute de joc acerb. Este pentru prima data, de la editia 2014 cand Sorana avanseaza in a treia runda competitionala a turneului de mare slem de la Paris.

A fost un meci castigat cu inima de Sorana Cirstea, care s-a ridicat la nivelul ocaziei si a revenit incredibil de la 1-3 in setul decisiv, cand Martina Trevisan era jucatoarea care detinea controlul total al partidei, atat ca joc, cat si din punct de vedere moral. Cele 46 (patruzeci si sase!) de erori nefortate comise de Sorana in acest meci stau marturie puterii sale de revenire, in ciuda unei prestatii mai putin convingatoare, din punct de vedere sportiv.

Sorana Cirstea va juca in runda urmatoare contra Dariei Kasatkina (37 WTA), care a eliminat din competitie numarul 11 mondial, Belinda Bencic, scor 6-2, 6-2. Cirstea si Kasatkina s-au mai intalnit o singura data, pe zgura de la Madrid, in 2018, cand rusoaica se impunea in minimum de seturi, 6-3, 6-1.

Cirstea vs. Kasatkina se joaca vineri, 4 iunie. Ora de start va fi anuntata de organizatorii francezi in cursul zilei de joi.

Pentru aceasta calificare obtinuta in urma unui meci in care a luptat incredibil si a aratat o forta psihologica notabila, Sorana Cirstea va primi un cec in valoare de 113,000 de euro si 90 de puncte WTA. Gratie acestui succes, Cirstea urca 7 pozitii in ierarhia WTA LIVE si intra in top 50, pana pe pozitia a 47-a.

Statisticile finale ale meciului: total puncte castigate 107-100, asi 3-0, duble greseli 1-10, erori nefortate 46-28, lovituri direct castigatoare 29-26, procentajul primului serviciu in teren 64-65, procentajul punctelor castigate pe prima serva 59-56, procentajul punctelor castigate la retur 50-46.

Setul 3:

6-4: GAME, SET & MECI, SORANA CIRSTEA!!! Fabuloase forehand-uri naprasnice trimise de Sorana Cirstea pentru a reveni de la 15-40 in acest game. Romanca rateaza primele doua mingi de meci, dar o fructifica pe a treia si se califica in turul 3 la Roland Garros pentru a cincea oara in cariera si intaia data din 2014 incoace. Durata totala a partidei: 2 ore si 37 de minute de joc!

5-4: BREAK, SORANA! Extraordinar spiritul de lupta al romancei, care obtine break-ul care s-ar putea dovedi cel mai important al intregii partide. Va servi, la reluarea jocului pentru calificarea in turul 3 la Roland Garros!

4-4: Pentru prima oara dupa aproximativ o ora de joc extrem de exact, Martina Trevisan comite erori nefortate la rand, iar Sorana Cirstea, cu al treilea as servit in meci inchide game-ul la 15. Un hold facut cu lejeritate de romanca dupa o lunga perioada de insuccese pe propria serva.

3-4: Mare oportunitate ratata de Sorana Cirstea in acest game, in care a beneficiat de minge de break. Anduranta Martinei Trevisan pare sa nu aiba egal in zona 50-100 WTA in momentul de fata, iar acest lucru se demonstreaza in acest set decisiv. Fascinanta, puterea mentala a italiencei de a reveni constant, indiferent de scor sau pozitie in teren.

3-3: Daa, serviciul Soranei si-a facut reaparitia in meci! Cirstea lupta incredibil, egaleaza de la 1-3 si preia avantajul moral in acest set final.

2-3: Break, Sorana! Cirstea ataca eficient cu forehand-ul si pastreaza sanse reale la castigarea setului decisiv. Are, din nou, insa mare nevoie de reaparitia serviciului sau in meci.

1-3: Cirstea insista pe backhand-ul Martinei Trevisan, dar italianca se apara incredibil si contraataca in lung de linie direct castigator, pentru a obtine un nou break.

1-2: Sorana recupereaza break-ul, dar are mare nevoie de serviciu, care a tradat-o in ultima jumatate de ora de joc.

0-2: Intr-o dispozitie fantastica de joc, Martina Trevisan reduce la minim numarul erorilor nefortate, iar Sorana Cirstea cedeaza initiativa in startul setului decisiv. Break facut de sportiva din Italia, care ataca din ce in ce mai mult in aceste momente dificile ale jocului pentru Sorana.

0-1: Of, ce sansa rateaza Sorana Cirstea in startul setului decisiv! Trevisan salveaza minge de break si face imediat dupa game, continuandu-si seria buna din setul anterior.

Martina Trevisan a solicitat time-out medical si primeste ingrijiri medicale la coapsa dreapta, acoperita cu un bandaj de marimi considerabile. Ramane de vazut cat de proaspata va putea fi italianca in setul decisiv al acestei partide.

Setul 2:

3-6: O urcare neinspirata la fileu a Soranei Cirstea se incheie cu un voleu trimis in aut, care consemneaza trimiterea meciului in set decisiv. Un numar ireal de 19 greseli nefortate comise de Cirstea in setul secund, in care a strans doar 7 lovituri direct castigatoare.

3-5: Sorana Cirstea recupereaza un break si va avea nevoie de servicii bune pentru a ramane in set.

2-5: Alte patru greseli nefortate in contul Soranei Cirstea conduc la un nou break suferit pe propria serva. Trevisan va servi pentru a inchide cu 6-2 al doilea set.

2-4: Riscul unui joc ofensiv aplicat constant in tenis il reprezinta numarul mare de erori nefortate. 11 astfel de greselicomise de Sorana Cirstea in prima jumatate a setului secund, un numar care a crescut ingrijorator, in conditiile in care a facut 15 erori pe intreaga durata a primului set.

2-3: Seria break-urilor nu se opreste aici: Martina Trevisan preia din nou conducerea, inchizand la 30 game-ul jucat pe serviciul Soranei. Tenis indraznet aratat de Trevisan, care pune la mare incercare abilitatile defensive ale romancei.

2-2: Sorana nu se duce nicaieri! Rebreak alb reusit de romanca, conturat dupa o dubla greseala comisa de Trevisan.

1-2: O serie de retururi exemplare trimise de italianca o pun pe Sorana Cirstea in situatia de a-si vedea serviciul pierdut. Break deficit pentru Sorana in debutul setului doi.

1-1: Hold la zero pentru Martina Trevisan.

1-0: Game castigat la 15 pe propria serva de Sorana Cirstea. Perioada de joc solid continua pentru jucatoarea din Romania.

Setul 1:

6-4: GAME & SET, SORANA CIRSTEA! La a doua minge de set procurata, numarul 54 WTA se impune si conduce la seturi, dupa 51 de minute de joc.

5-4: Sorana livreaza tenis bun sub conditii de presiune: hold la 30 semnat de Cirstea, care se apropie la un singur game de primul set.

4-4: Un game de mare lupta, in care Sorana a insistat corect pe reverul Martinei Trevisan, dar apararea exacta a italiencei nu-i permite romancei sa se desprinda decisiv in primul set.

4-3: Cirstea obtine game-ul in prelungiri si face un pas pozitiv important in finalul setului initial.

3-3: Rebreak reusit de Sorana Cirstea! Sportiva din Romania ataca agresiv si inchide game-ul cu un singur punct cedat.

2-3: Sorana pierde avantajul de la 40-15, gresind cateva lovituri din miscare. O varietate mai buna a loviturilor in jocul italiencei forteaza eroarea romancei si ii aduce Martinei primul break al meciului. Exceptia confirma regula: in tenisul feminin, doua game-uri castigate pe propria serva fara punct pierdut nu garanteaza evitarea break-ului in al treilea.

2-2: Primul game alb facut si de Martina Trevisan, care tine aproape de Sorana Cirstea dupa primele patru game-uri.

2-1: Extraordinare, urcarile la fileu ale Soranei Cirstea, care bifeaza din preajma plasei doua voleuri de mare finete pentru a-si trece in cont un nou hold fara sa piarda vreun punct. "Deocamdata, soarele straluceste!", noteaza jurnalistul Jose Morgado pe Twitter, in contextul in care la Paris este prognozata ploaie in jurul orei 14:00, fus orar francez.

1-1: Sorana rateaza prima sansa de break a setului, dar ofera semne incurajatoare la retur. Game adjudecat in prelungiri de italianca, dar nu fara emotii.

1-0: Cirstea serveste solid in primul game, pe care il castiga la zero.

Sorana incepe meciul la serviciu.

A patra zi de concurs la Roland Garros propune emotii mari sustinatorilor tenisului romanesc. Sorana Cirstea si Mihaela Buzarnescu se vor duela cu Martina Trevisan, respectiv Serena Williams pentru a accede in runda a treia competitionala.

In urma retragerii japonezei Naomi Osaka din turneu, Romania este deja sigura de o prezenta in turul 3, prin Ana Bogdan, care asteapta invingatoarea meciului dintre Paula Badosa (23 de ani, 35 WTA) si Danka Kovinic (26 de ani, 62 WTA).

Sorana Cirstea vs. Martina Trevisan, terenul 12

Atentia noastra va merge catre terenul 12, unde incepand cu ora 12:00 Sorana Cirstea (31 de ani, 54 WTA) va primi replica italiencei Martina Trevisan (27 de ani, 97 WTA). In editia anterioara, la care Cirstea si-a catalogat parcursul oprit inca din primul tur drept un dezastru, Martina Trevisan a ajuns pana in faza sferturilor de finala, unde a cedat in fata Igai Swiatek, care avea sa castige turneul.

Va fi prima intalnire directa intre Sorana Cirstea si Martina Trevisan, un match-up potential periculos pentru Sorana Cirstea, care se va lovi, inevitabil, de o defensiva artagoasa din partea jucatoarei stangace din Peninsula. In schimb, motivele de incredere sunt numeroase in ceea ce o priveste pe Sorana, care traverseaza o forma senzationala in acest sezon de zgura, confirmata nu doar de titlul de la Istanbul sau finala de la Strasbourg, ci si de prestatia stelara din primul tur, in care a eliminat numarul 20 mondial, Johanna Konta, scor 7-6, 6-2.

Mihaela Buzarnescu vs. Serena Williams, nu mai devreme de ora 17:00, Arena Philippe Chatrier

Lucrurile se leaga din nou cu succes pentru "Miki" Buzarnescu (33 de ani, 148 WTA); jucatoarea nascuta la Bucuresti a obtinut in turul inaugural la Paris prima victorie pe tabloul principal al unui turneu de mare slem de la Wimbledon 2019 incoace.

Dupa o lunga pauza cauzata de accidentari, in care a ratat trei turnee de mare slem consecutiv, Buzarnescu a invins-o pe Arantxa Rus (30 de ani, 83 WTA) cu un dublu 7-5, aratand o rezistenta psihica impresionanta in primul set, cand a fost condusa cu 5-2, dar si in al doilea set, cand s-a vazut egalata de la 5-2.

Adversara sa va fi multipla campioana de Grand Slam, Serena Williams (39 de ani, 8 WTA), care a salvat doua mingi de set in primul tur, jucat impotriva Irinei Begu. A fost 7-6, 6-2 pentru tenismena nascuta in Michigan, pe care o asteapta un duel in premiera.

La fel ca in cazul meciului Cirstea - Trevisan, Mihaela Buzarnescu si Serena Williams nu s-au mai intalnit niciodata in vreo partida oficiala.

Meciul dintre Mihaela Buzarnescu vs. Serena Williams va incepe dupa ora 17:00, la scurt timp dupa terminarea duelului dintre Karen Khachanov si Kei Nishikori.