VIDEO Înjurături de Belgrad la Monte Carlo: Djokovic s-a înfuriat pe un fan care l-a făcut să piardă un punct. Liderul ATP, învins la revenire

Novak Djokovic Alejandro Davidovich Fokina ATP Masters 1000 Monte Carlo Novak Djokovic nervi Tenis ATP Tenis
Data publicarii: Marti 12 Aprilie 2022, 19:30
Data actualizarii: Marti 12 Aprilie 2022, 19:32

Novak Djokovic a fost învins în trei seturi de Alejandro Davidovich Fokina, în primul meci de la revenirea în circuitul ATP, după o pauză de o lună și 19 zile.

Novak Djokovic (1 ATP, 34 de ani) a suferit o înfrângere surprinzătoare în șaisprezecimile de finală ale turneului ATP Masters 1000 de la Monte Carlo, în fața spaniolului Alejandro Davidovich Fokina.

Ibericul de 22 de ani (46 ATP) s-a impus în trei seturi, scor 6-3, 6-7, 6-1, în două ore și cincizeci și cinci de minute de joc solicitant, care l-a purtat pe Djokovic până pe marginea unei crize nervoase.

Novak Djokovic, 2 victorii și 2 eșecuri în sezonul 2022

După o oră de joc, când era condus cu set și 2-0 de către oponentul spaniol, Novak Djokovic a avut o ieșire nervoasă, în care a înjurat un spectator care a strigat în timpul punctului, incomodându-l tocmai înainte de a trimite o minge în afara terenului.

„Taci din gură!”, a strigat Djokovic, în sârbă, cuvinte urmate de altele greu de reprodus.

Game-ul 3 al setului 2 a cuprins 8 egalități și a fost câștigat de Fokina

Alejandro Davidovich Fokina a reușit trei break-uri în primul set, dar Djokovic a echilibrat situația și a revenit incredibil în finalul setului doi.

Au fost 4 break-uri în 5 game-uri, iar Djokovic a revenit de la deficit de set și 0-3, respectiv 2-4 în setul secund, dar a ratat șansa de a închide setul cu serviciul, la 5-4 în manșa secundă. Djokovic a rezistat mai bine în tiebreak, pe care l-a câștigat de la deficit de 4-5, cu un passing shot de forehand în lung de linie, care a ridicat în picioare publicul.

A fost doar al patrulea meci oficial jucat de Novak Djokovic în acest an. Calendarul fiindu-i afectat de statutul de sportiv nevaccinat, tenismenul sârb a jucat doar la Dubai, înainte de a sosi la Monte Carlo, unde a fost eliminat de Jiri Vesely, în faza sferturilor de finală.

Pierzând acest meci, Novak Djokovic ratează șansa unui duel cu revelația sezonului, Carlos Alcaraz, pe care l-ar fi putut întâlni în faza ultimilor opt jucători.

De partea opusă, Alejandro Davidovich Fokina le transmite mai bine ca oricine fanilor tenisului bucuria începutului unui nou sezon de zgură.