Finala Roland Garros 2021, Djokovic - Tsitsipas 6-7, 2-6, 6-3, 6-2, 6-4. La fel ca in 2016, Djokovic castiga turneul de la Roland Garros: performanta istorica pentru liderul mondial

Novak Djokovic Stefanos Tsitsipas live Finala Roland Garros LIVE Novak Djokovic Roland Garros Novak Djokovic Stefanos Tsitsipas finala Roland Garros 2021 Tenis Finala Roland Garros 2021, Djokovic - Tsitsipas 6-7, 2-6, 6-3, 6-2, 6-4. La fel ca in 2016, Djokovic castiga turneul de la Roland Garros: performanta istorica pentru liderul mondial
Marcu Czentye
Data publicarii: Duminica 13 Iunie 2021, 16:10
Data actualizarii: Duminica 13 Iunie 2021, 21:42

Novak Djokovic si-a trecut in palmares al 19-lea titlu de Grand Slam, dupa ce l-a invins in 5 seturi pe debutantul Stefanos Tsitsipas.

Novak Djokovic - Stefanos Tsitsipas 6-7, 2-6, 6-3, 6-2, 6-4

Game, al cincilea set, meci & turneu, Novak Djokovic! Dupa 4 ore si 11 minute de joc, liderul mondial castiga cel de-al 19-lea titlu de Grand Slam al carierei si cel de-al doilea trofeu la Roland Garros. Jucatorul din Serbia devine primul tenismen al Erei Open cu cel putin 2 turnee adjudecate la fiecare din cele patru turnee de mare slem.

• Djokovic vs. Tsitsipas, finala Roland Garros 2021. Liderul ATP are sansa de a veni la un Slam in spatele lui Nadal si Federer. Palmaresul lui Novak Djokovic in finalele de la Paris

"Nu poti sa negi. E pur si simplu prea bun! Felicitari, Novak!", a scris antrenorul Simonei Halep, Darren Cahill pe Twitter.

"Performantele lui Novak Djokovic ma inspira. Sper ca, intr-o buna zi, sa reusesc si eu macar jumatate din ce a facut el deja," a declarat Stefanos Tsitsipas in discursul invinsului din cadrul ceremoniei de premiere.

Clasamentul all-time al titlurilor de mare slem castigate:

1. Roger Federer si Rafael Nadal, 20 de titluri de Grand Slam

2. Novak Djokovic, 19 titluri de Grand Slam

3. Pete Sampras, 14 titluri de Grand Slam

Novak Djokovic serveste pentru castigarea turneului.

Stefanos Tsitsipas inchide game-ul in prelungiri si face un prim pas pentru a impinge setul in prelungiri. Va cauta break-ul dupa pauza, altminteri Novak Djokovic e campion la Roland Garros, editia 2021!

Djokovic isi tine serviciul la zero intr-un moment de o importanta rarisima; are 2 game-uri avantaj in decisiv si se apropie la unul singur de castigarea celui de-al doilea titlu al carierei la Roland Garros.

Tsitsipas salveaza mingi de break intr-un mod eroic si profita de un moment de nervozitate de-ale sarbului pentru a inchide un hold crucial. 4-3 pentru liderul mondial in ultimul set.

Djokovic obtine break-ul si se distanteaza la doua game-uri in fata in setul decisiv. Publicul asteapta replica debutantului Stefanos Tsitsipas pentru relansarea unui set 5 cu potential enorm.

Game & al patrulea set, Novak Djokovic! Numarul 1 ATP trimite finala in setul decisiv si devine mare favorit la castigarea trofeului, pentru prima data de la finalul primului set incoace.

Dublu break in setul 4, Novak Djokovic! Partida a luat o turnura abrupta in favoarea liderului mondial, care pare in total control al jocului. Conform sentimentului de moment, setul decisiv e la doar cateva minute distanta.

Novak Djokovic face break in primul game la setului 4 si pare intrat intr-o dispozitie de joc in care s-a aflat pe durata a trei seturi si jumatate in semifinala cu Rafael Nadal.

Game & al treilea set, Novak Djokovic! Liderul mondial apare pentru prima data pe tabela de marcaj in aceasta finala, dupa doua ore si 33 de minute de joc. Un set jucat cu foarte mare acuratete de Djokovic, in care sarbul a comis doar 4 erori nefortate!

Novak Djokovic rateaza patru mingi de break, dar o fructifica pe a cincea, intr-un game in care l-a facut pe Stefanos Tsitsipas sa sufere din punct de vedere fizic. Un prim avantaj notabil pentru Djokovic, de la 6-5 in primul set, cand a cedat break-ul si a pierdut, mai apoi, tiebreak-ul. Sarbul confirma break-ul si conduce cu 5-2 in setul 3.

Game & al doilea set, Stefanos Tsitsipas! Numarul 5 ATP serveste impecabil pentru a contura dublu avantaj la seturi pe tabela. Novak Djokovic, aproape de a pierde a cincea finala din sase jucate la Paris.

Jocul exact al grecului (doar 12 erori nefortate) duce la dublu break avantaj in setul 2, iar Stefanos Tsitsipas va servi pentru castigarea setului doi.

Stefanos Tsitsipas face break la 15 inca din primul game al setului secund. Djokovic, depasit in aceste clipe dificile, din punct de vedere tactic.

Game & primul set, Stefanos Tsitsipas! Fantastica revenire semnata de tenismenul grec, condus cu break la 6-5, face rebreak-ul si bifeaza un start fulminant in tiebreak, in care l-a invins pe Novak Djokovic, scor 8-6, dupa ce a avut initial avantaj de 4 puncte. Tsitsipas a salvat minge de set, la scorul de 6-5 in tiebreak.

Stefanos Tsitsipas arata mare putere psihologica la 5-6 in primul set si face rebreak-ul de care avea obligatorie nevoie pentru a impinge setul in tiebreak. Usor avantaj moral pentru numarul 5 ATP in acest ultim game al primului set.

Pe valul de incredere al mingii de set salvate, Novak Djokovic se inalta si face primul break al finalei, urmand sa serveasca, la reluarea jocului pentru castigarea primului set. Analizand modul in care a servit in aceasta mansa, liderul mondial are sanse enorme sa isi tina serviciul, dar acelasi lucru ar fi putut fi spus despre Tsitsipas, inaintea inceperii acestui game cu numarul 11.

Stefanos Tsitsipas isi vede mingea de set anulata la finalul celui mai lung schimb de mingi al setului intai. Plusul de experienta este evident in cazul lui Djokovic, care isi mentine calmul in primul moment critic al finalei.

Moment de mare sperietura in al saptelea game al setului: glezna dreapta a lui Novak Djokovic s-a oprit in zgura, iar liderul mondial a alunecat in fata. Din fericire, sarbul pare sa fi evitat o accidentare grava.

La jumatatea primului set, Tsitsipas intra in pauza de odihna cu game avantaj. Nicio sansa de break procurata, cu exceptia celor ratate de Djokovic in primul game al partidei.

Start echilibrat de finala. Tsitsipas a salvat mingi de break in primul game al setului, dupa care au urmat doua game-uri adjudecate cu relativa lejeritate pe serviciu de fiecare finalist.

Pentru prima oara calificat in finala unui turneu de mare slem, Stefanos Tsitsipas va avea parte de una dintre provocarile supreme ale tenisului modern; al cincilea jucator al planetei are misiunea de a-l invinge pe Novak Djokovic, o versiune aproape de perfectiune absoluta a tenismenului sarb, care l-a invins in urma cu doua zile pe insusi "Regele Zgurii, Rafael Nadal la Roland Garros, scor 3-6, 6-3, 7-6, 6-2.

Stefanos Tsitsipas este condus cu 5-2 la meciurile directe de catre Novak Djokovic. Cei doi s-au mai intalnit o singura data intr-un turneu de mare slem, tocmai in semifinalele editiei 2020 a turneului de la Roland Garros, cand invingator iesea Djokovic, dar nu fara o lupta crancena, scor 6-3, 6-2, 5-7, 4-6, 6-1.

Traseul grecului Stefanos Tsitsipas (5 ATP) catre prima sa finala de Grand Slam

Traseul grecului Tsitsipas, in varsta de 22 de ani a fost mai lin decat parcursul lui 'Nole' catre finala Roland Garros. Stefanos Tsitsipas a cedat un singur set pana in semifinale, unde a luptat eroic impotriva lui Alexander Zverev, caruia i-a anulat in setul decisiv avantajul moral de care beneficia dupa ce germanul revenise de la 0-2 la seturi.

Tur 1: 7-6, 6-3, 6-1 cu Jeremy Chardy (60 ATP)

Tur 2: 6-3, 6-4, 6-3 cu Pedro Martinez (103 ATP)

Tur 3: 5-7, 6-3, 7-6, 6-1 cu John Isner (34 ATP)

Optimi: 6-3, 6-2, 7-5 cu Pablo Carreno Busta (12 ATP)

Sferturi: 6-3, 7-6, 7-5 cu Daniil Medvedev (2 ATP)

Semifinale: 6-3, 6-3, 4-6, 4-6, 6-3 cu Alexander Zverev (6 ATP)

Adversarii invinsi de Novak Djokovic in drumul catre a sasea finala de Roland Garros a carierei

De partea opusa a fileului, Novak Djokovic s-a calificat in optimi fara set pierdut, dar a suferit grav in optimea cu Lorenzo Musetti (76 ATP), pe care l-a intors intr-o maniera neverosimila, invingandu-l scor 6-1, 6-0, 4-0 (ret.) dupa doua prime seturi incheiate in tiebreak in avantajul tenismenului din Italia. In sferturi si semifinale, incredibil, dar adevarat, Novak Djokovic a cedat doar doua seturi contra a doi jucatori de top 10 ATP, Matteo Berrettini si Rafael Nadal, apropiindu-se la doar un pas de adjudecarea celui de-al doilea titlu la Paris.

Tur 1: 6-2, 6-4, 6-2 cu Tennys Sandgren (66 ATP)

Tur 2: 6-3, 6-2, 6-4 cu Pablo Cuevas (92 ATP)

Tur 3: 6-1, 6-4, 6-1 cu Ricardas Berankis (93 ATP)

Optimi: 6-7, 6-7, 6-1, 6-0, 4-0 ret. cu Lorenzo Musetti (76 ATP)

Sferturi: 6-3, 6-2, 6-7, 7-5 cu Matteo Berrettini (9 ATP)

Semifinale: 3-6, 6-3, 7-6, 6-2 cu Rafael Nadal (3 ATP)

Novak Djokovic va juca a sasea finala in turneul de la Roland Garros. Palmaresul sau in ultimele acte jucate la Paris este negativ, 1-4 pana in prezent. In 2012 si 2014, Djokovic a fost invins de Rafael Nadal, de fiecare data in 4 seturi, in vreme ce infrangerea suferita in finala din 2015 in favoarea elvetianului Stan Wawrinka a venit ca una dintre cele mai mari surprize ale ultimului deceniu in tenis.

In 2016, Djokovic a trecut in finala Roland Garros de victima sa preferata, Andy Murray, iar anul trecut, in 2020, sarbul a fost depasit in minimum de seturi de Rafael Nadal.