"Regele Zgurii", eliminat de Novak Djokovic in semifinale dupa 4 ore de joc nebun! A fost a treia infrangere suferita de Rafael Nadal la Roland Garros: rezumatul partidei

Roland Garros 2021 rafael nadal Rafael Nadal Novak Djokovic live Rafael Nadal Novak Djokovic semifinala Roland Garros Tenis Ziua Z pentru finala Roland Garros: Rafael Nadal - Novak Djokovic 6-3, 3-6, 6-7, 0-0! Djokovic castiga setul 3, probabil cel mai bun set din istoria turneului!
Marcu Czentye
Data publicarii: Vineri 11 Iunie 2021, 19:46
Data actualizarii: Sambata 12 Iunie 2021, 09:46

Novak Djokovic l-a invins a doua oara pe Rafael Nadal la Roland Garros si s-a calificat in finala, unde il asteapta Stefanos Tsitsipas.

Rafael Nadal - Novak Djokovic 6-3, 3-6, 6-7, 2-6

Novak Djokovic a reusit ceea ce parea imposibil si l-a invins pentru a doua oara pe Rafael Nadal in turneul de mare slem din capitala Frantei. Liderul mondial a semnat o performanta incredibila, anume aceea de a-i provoca crampe musculare tenismenului nascut in Manacor.

• Ziua Z la Roland Garros: Rafael Nadal se bate cu Novak Djokovic pentru un loc in finala! 2 motive pentru care sarbul poate reusi surpriza

Desi a fost condus cu 5-0 in primul set, Djokovic a intrat in meci la timp pentru a nu-l lasa pe Nadal sa fuga cu ceea ce ar fi putut fi un prim set rusinos, in oglinda cu mansa intai a finalei din editia 2020.

'Nole' a ridicat nivelul de joc si a mentinut nivelul erorilor nefortate la un prag minim pe intreaga durata a partidei (37, fata de cele 55 comise de Nadal). Setul trei a intrecut pragul de o ora de joc si s-a desfasurat intr-o nota calitativa demna de inregistrat in orice carte despre istoria tenisului si de revazut de catre orice iubitor al acestui sport.

In timpul acestui set, fostul lider ATP, Andy Roddick a scris pe Twitter ca acesta a fost unul dintre cele mai bune meciuri de tenis pe care le-a vazut in viata lui.

In setul patru, pe care l-a inceput cu deficit de break, Djokovic a reusit improbabila performanta de a castiga 6 game-uri la rand in fata "Regelui Zgurii," desavarsind unul dintre seturile cel mai clar pierdute vreodata de Nadal la Paris.

"Este cu siguranta cel mai mare meci pe care l-am facut vreodata aici la Paris. Atmosfera, energia din tribune a fost de necrezut, cea mai buna pe care am simtit-o," a fost reactia la cald a liderului mondial, Novak Djokovic, care i-a administrat spaniolului primul esec suferit vreodata in semifinalele turneului de la Roland Garros.

Novak Djokovic vs. Stefanos Tsitsipas este finala editiei 2021 a turneului de la Roland Garros.

Statisticile finale ale meciului: total puncte castigate 124-142, lovituri direct castigatoare 48-50, erori nefortate 55-37, procentajul primului serviciu in teren 65-64, procentajul punctelor castigate pe prima serva 59-65, procentajul punctelor castigate la retur 41-47, viteza medie a primului serviciu in km/h 180-185.

Setul 4:

2-6: Game, set & meci, Novak Djokovic! Liderul mondial se impune intr-unul dintre cele mai spectaculoase meciuri ale ultimului deceniu in tenisul mondial. Intensitatea jocului a semanat cu ritmul aratat de Nadal si Djokovic in finala Australian Open 2012, cand cei doi colosi ai tenisului au jucat cea mai lunga finala de turneu de mare slem din istoria sportului, care s-a intins pe durata a 5 ore si 53 de minute de joc.

2-5: Fantastic! Novak Djokovic avanseaza la un singur game distanta de victorie, dupa o scurta impecabila pusa la 40-30. Liderul mondial, in deplin control al partidei, bifeaza al cincilea game apropiat consecutiv.

2-4: Break Djokovic! 'Nole' reuseste un retur care aterizeaza pe linie, iar Nadal trimite agonizant in fileu, permitandu-i sarbului sa se distanteze in acest set, care ar putea fi ultimul al partidei.

2-3: Game alb pentru liderul mondial, care este la doar 3 game-uri distanta de a doua victorie impotriva lui Rafael Nadal la Roland Garros. Prima a avut loc in sferturile editiei din 2015, cand Nadal nu reusea sa castige niciun set.

2-2: Break la 15 pentru Djokovic, iar echilibrul este restabilit in setul 4.

2-1: Hold fara punct pierdut in dreptul lui Djokovic.

2-0: Game la 30 semnat de Nadal, in ciuda faptului ca primul serviciu nu a fost la parametri inalti. Spiritul de lupta al lui 'Nole' din setul 3, estompat usor de oboseala notabila acumulata dupa 3 ore si 45 de minute de joc ii permite ibericului sa revina usor-usor in calculele pentru victorie.

1-0: Rafael Nadal face break-ul inca din primul game al setului patru, iar publicul se ridica in picioare, ovationandu-l pentru a-l incuraja catre un set decisiv.

Setul 3:

6-7: Game & al treilea set, Novak Djokovic! Nadal greseste un voleu de forehand aparent usor, cedand un mini-break de care Djokovic se foloseste pentru a-si adjudeca setul. "Regele Zgurii" este la un set distanta de eliminare; ar fi prima semifinala pierduta de Nadal, dupa 13 castigate la rand.

6-6: Djokovic anuleaza mingea de set procurata de Nadal si trimite cu succes setul in tiebreak. Un nivel de joc incredibil, apreciat de Andy Roddick si Darren Cahill pe Twitter ca fiind unul dintre cele mai bune din istorie.

6-5: Nadal salveaza doua mingi de break si serveste as pentru a-si trece in cont al treilea game consecutiv. 'Nole' va servi pentru a trimite ceea ce a fost, de departe, cel mai bun set al intregului turneu in tiebreak.

5-5: "Regele Zgurii" reapare pe teren atunci cand avea mai multa nevoie; de la 30-0 pentru Djokovic, Rafa intoarce soarta game-ului si face break-ul, intorcand busola moralului de moment.

4-5: Hold solid pentru Rafa Nadal, care pune emotiile deoparte si lupta pentru a impinge setul in decisiv. Are nevoie de break, la reluarea jocului.

3-5: Nadal rateaza minge de break, iar Djokovic confirma break-ul obtinut anterior si se apropie de castigarea unui set care ar putea valora dublu in intreaga incarcatura psihologica a meciului.

3-4: Break alb in contul lui Novak Djokovic, care sporeste nervozitatea in jocul lui Rafael Nadal, spaniolul comitand nefiresc de multe erori nefortate. 38 in contul spaniolului pana in acest moment al partidei, fata de cele 23 facute de sarb.

3-3: Rebreak semnat de Rafael Nadal, pe fondul unei tensiuni crescute, ridicate de doua reusite incredibile, de ambele parti. Nivelul jocului atinge cote maxime, in timp ce situatia scorului se echilibreaza mai mult ca niciodata.

2-3: Djokovic face primul break in setul trei! Liderul mondial confirma o forma buna de joc, inceputa inca din primul set, la scorul neverosimil de 0-5. 'Nole' se afla intr-o dispozitie de joc care il poate ingenunchea pe Rafael Nadal tocmai la Paris; ramane de vazut cat timp va putea sarbul sa mentina acest ritm.

2-2: Game alb pentru Novak Djokovic, care l-a tinut in sah pe "Regele Zgurii" in ultima ora de joc.

2-1: Rafa Nadal incheie game-ul in prelungiri, dupa primele mingi de break procurate de numarul 1 mondial in acest set.

1-1: Djokovic isi tine serva la 15.

1-0: Hold la zero pentru Rafa Nadal in deschiderea setului trei.

Setul 2:

3-6: Game & al doilea set, Novak Djokovic!

3-5: Rafa ramane tare pe serviciu si pastreaza sanse pentru a reveni in setul doi.

2-5: Game facut in prelungiri de Novak Djokovic, care salveaza mingi de break si se apropie de a-l egala pe Nadal la seturi.

2-4: Break Djokovic! Game la 30 pentru liderul mondial, care isi trece in cont o noua serie de doua game-uri la rand.

2-3: Novak Djokovic trece din nou in avantaj, in urma unui game adjudecat la 30.

2-2: Rafa Nadal egaleaza cu un game castigat la 30.

1-2: Rebreak la zero obtinut de Nadal!

0-2: Break Djokovic! Nadal trimite un forehand inside-out in afara terenului, iar sarbul are sansa de a se distanta la 3-0, in oglinda in raport cu primul set.

0-1: Game la zero apropiat de 'Nole' in startul setului secund.

Setul 1:

6-3: Game & primul set, Rafael Nadal! Emotii pentru tenismenul iberic, care a ratat sase mingi de set pana sa il inchida cu brio.

5-3: Rafa mai trece pe langa o minge de set, in timp ce Djokovic strange distanta la doar doua game-uri, dupa un game incheiat in prelungiri.

5-2: Nadal rateaza doua oportunitati de a inchide setul la 6-1, iar Djokovic are primul break al partidei.

5-1: Novak Djokovic evita rusinea de a fi pierdut primul set la zero si trece pentru prima oara in acest meci pe tabela.

5-0: Nadal face hold la 30 si mai are un pas pana la un 'bagel' istoric in aceasta semifinala la Roland Garros.

4-0: Dublu break, Rafa Nadal! "Regele Zgurii" se desprinde aparent decisiv in primul set, care e pe cale sa sfarseasca identic cu primul set al finalei din 2020, cand Rafa se impunea cu 6-0.

3-0: Plus de incredere in joc pentru Rafa, care bifeaza primul game al partidei si o prima jumatate de set perfecta, din punctul de vedere al scorului.

2-0: Break Nadal! "Matadorul" reuseste sa ia game pe serva sarbului la prima sansa procurata.

1-0: Partida incepe intr-o maniera extraordinara: dupa aproape 10 minute de joc, in care a salvat doua mingi de break, Rafael Nadal isi trece in cont primul game pe propriul serviciu.

Dupa 3 ore si 37 de minute de joc, grecul Stefanos Tsitsipas (5 ATP) a dispus de germanul Alexander Zverev, (6 ATP), scor 6-3, 6-3, 4-6, 4-6, 6-3. La doar 22 de ani, Tsitsipas va juca prima finala de turneu de Grand Slam din cariera sa, unde va avea parte de un adversar de renume.

"E cea mai importanta victorie din cariera mea. Singurul lucru la care ma pot gandi sunt radacinile mele, locul meu de bastina; vin dintr-un oras mic de langa Atena. Visul meu era sa joc aici, sa ajung intr-o buna zi sa joc la Roland Garros. Nu credeam vreodata ca o sa se intample," a declarat Stefanos Tsitsipas, intervievat de Marion Bartoli imediat dupa incheierea meciului-maraton cu Zverev.

Urmeaza desfasurarea blockbuster-ului dintre Rafael Nadal (3 ATP) si Novak Djokovic (1 ATP).

Este vineri in a doua saptamana de concurs la Roland Garros, probabil cea mai spectaculoasa zi a intregului turneu. Ziua semifinalelor turneului masculin propun doua dueluri de foc, primul, intre doi reprezentanti ai noii generatii - Alexander Zverev si Stefanos Tsitsipas -, respectiv blockbuster-ul consacrat dintre Rafael Nadal si Novak Djokovic.

Rafael Nadal si Novak Djokovic se dueleaza pentru un loc in finala editiei 2021 a turneului de la Roland Garros. Va fi a 59-a confruntare intre cei doi tenismeni, actualul lider mondial conducandu-l pe cel mai titrat jucator din istoria Openului Francez, scor 29-28 la duelurile directe.

Nu mai departe de trei saptamani in urma, Rafael Nadal si Novak Djokovic s-au intalnit in ultimul act al competitiei ATP Masters 1000 de la Roma, unde castig de cauza a avut tenismenul nascut in Manacor, scor 7-5, 1-6, 6-3, dar nu fara sa depaseasca o sperietura zdravana in setul secund, unul dintre putinele seturi pierdute categoric de Nadal vreodata pe zgura.

Argumente pro-victorie Novak Djokovic

In ultimii 12 ani, Novak Djokovic ramane singurul om care l-a invins pe Rafael Nadal pe zgura de la Roland Garros. In sferturile editiei din 2015, Djokovic l-a eliminat pe Nadal in minimum de seturi, scor 7-5, 6-3, 6-1, dupa doar 2 ore si 27 de minute de joc.

Novak Djokovic a demonstrat ca e un jucator tenace pe zgura in ultimul deceniu. Jucatorul sarb a castigat in 2016 turneul de la Roland Garros si a mai jucat alte patru finale, demonstrandu-si abilitatile impresionante si pe zgura, in ciuda faptului ca este recunoscut in special pentru performantele sale de pe hard-ul de la Melbourne.

Argumente pro-victorie Rafael Nadal

"Regele Zgurii" are 13 titluri in palmares la Roland Garros si nu a pierdut nicio semifinala jucata in turneul de la Paris. Inca de la prima participare, Rafael Nadal si-a adjudecat titlul, desi in 2005 avea doar 19 ani si o lipsa imensa de experienta pe cea mai inalta scena a tenisului pe zgura. Mai important decat atat, Nadal are avantajul moral in fata lui Djokovic, dupa victoria obtinuta nu doar in finala de la Roma, dar si in finala Roland Garros 2020, in care i-a administrat sarbului un esec usturator, scor 6-0, 6-2, 7-5.

In sfertul castigat in defavoarea argentinianului Diego Schwartzman, scor 6-3, 4-6, 6-4, 6-0, Rafael Nadal a pierdut primul set dupa doi ani de invincibilitate pura la Roland Garros, lucru care, contraintuitiv, il face pe Nadal mai pregatit pentru a gestiona potentialele situatii decisive care vor surveni in timpul acestei semifinale.

Motivatia celui de-al 14-lea trofeu la Paris este mult mai mare in cazul lui Rafael Nadal, care are in perspectiva apropiata miza de a deveni cel mai titrat tenismen din istoria turneelor de Grand Slam. In momentul de fata, Nadal e la egalitate cu Roger Federer, ambii avand cate 20 de titluri de mare slem, secondati de Djokovic, cu 18 astfel de reusite.