VIDEO Carlos Alcaraz, năucit și dominat de Dimitrov, la Miami: „M-a făcut să mă simt de parcă aveam 13 ani”

Marcu Czentye
Data publicarii: Vineri 29 Martie 2024, 09:50
Data actualizarii: Vineri 29 Martie 2024, 09:54

Carlos Alcaraz a fost învins la scor de bulgarul Grigor Dimitrov.

Carlos Alcaraz (20 de ani, 2 ATP) nu a fost aproape de victorie în sfertul de finală jucat în compania bulgarului Grigor Dimitrov (32 de ani, 12 ATP), în turneul ATP Masters 1000 de la Miami.

Tenismenul iberic a fost învins în minimum de seturi, scor 6-2, 6-4, iar la finalul partidei a confirmat că s-a simțit derutat și copleșit de jocul adversarului, precum se simțea în perioada junioratului în anumite meciuri.

Carlos Alcaraz s-a simțit mic în sfertul pierdut în fața lui Grigor Dimitrov, la Miami

„Grigor m-a făcut să simt ca un copil de 13 ani. A fost o nebunie, nu am ştiut ce să fac, nu a avut slăbiciuni.

Nu-mi amintesc să fi simțit așa ceva în alt meci,” a relatat Carlos Alcaraz, cu sinceritate, în conferința de presă organizată după meci.

Medvedev - Sinner și Dimitrov - Zverev, semifinalele întrecerii ATP Masters 1000 de la Miami 2024

Când a auzit această declarație, Grigor Dimitrov a izbucnit în râs și a numit-o „un comentariu grozav,” arătându-se mulțumit de prestația avută în Arena Grandstand din Miami.

Medvedev - Sinner și Dimitrov - Zverev sunt semifinalele stabilite ale competiției ATP Masters 1000 din Miami, în timp ce finala turneului WTA 1000 din același oraș va fi disputată de Elena Rybakina și Danielle Collins.