Buzarnescu si Begu, OUT din proba de dublu de la Wimbledon 2018! Buzarnescu, performanta RARA in tenisul mondial

Mihaela Buzarnescu Buzarnescu Wimbledon 2018 clasament WTA Irina Begu Wimbledon 2018 Tenis Buzarnescu si Begu, OUT din proba de dublu de la Wimbledon 2018! Buzarnescu, performanta RARA in tenisul mondial
Data publicarii: Miercuri 11 Iulie 2018, 15:59
Data actualizarii: Miercuri 11 Iulie 2018, 16:12

Echipa formata din Mihaela Buzarnescu si Irina Begu a ratat calificarea in semifinalele probei de dublu din cadrul Wimbledon 2018.

Desi au inceput meciul foarte bine si au reusit sa-si adjudece primul set in prelungiri, cu 7-5, in setul secund, reprezentantele noastre au slabit putin ritmul, insa si adversarele lor, Melichar si Peschke, favoritele numarul 12, au abordat mult mai bine partida din sferturile de finala si au trimis meciul in set decisiv, scor 6-4.

In ultimul set al partidei, fetele noastre si-au pierdut serviciul la 2-3, iar adversarele au mentinut acel avantaj pana la finalul partidei, cand s-au impus, scor 5-7, 6-4, 6-4, si au obtinut calificarea in penultimul act al intrecerii de la All England Club.

Partida a durat doua ore si 5 minute. In continuare, Nicole Melichar (SUA) si Kveta Peschke (Cehia), cap de serie numarul 12, le vor intalni pe invingatoarele din meciul Gabriela Darbowski/Yi-fan Xu - Bethani Mattek Sands/Lucie Safarova.

La aceasta editie a Wimbledon, Buzarnescu si Begu au trecut de Gavrilova/Lapko, Bogdan/Christian si Klepac/Martinez Sachez. De asemenea, trebuie sa mentionam si performanta incredibila reusita de Mihaela Buzarnescu. A doua racheta a Romaniei urca vertiginous in ambele ierarhii din WTA. Mihaela este un caz destul de rar in tenis, fiind prezenta in Top 30 in acelasi timp si la simplu si la dublu. De luni, romanca va ocupa locul 25 in clasamentul de simplu.

In acest moment, mai sunt doar patru jucatoare, prezente intre cele mai valoroase 30 de tenismene ale lumii in ambele clasamente. Acestea sunt Barbora Strykova (loc 20 la simplu si 7 la dublu), Ashleigh Barty (16 la simplu si 15 la dublu), Kiki Bertens (17 la simplu si 17 la dublu) si Elise Mertens (15 la simplu si 27 la dublu).