Dinamo Arcul de Triumf fc voluntari Goncalo Gregorio Zeljko Kopic Superliga
Data publicarii: Vineri 26 Aprilie 2024, 21:53
Data actualizarii: Vineri 26 Aprilie 2024, 21:56

Partida dintre Dinamo și FC Voluntari s-a încheiat cu scorul de 1-1, în etapa a șaptea din play-out-ul Superligii României.

Cu un singur punct obținut din meciul cu Voluntari, Dinamo rămâne pe loc direct retrogradabil, poziția a 9-a în ierarhie, cu 21 de puncte. FC Voluntari rămâne pe locul 6 în play-out, cu 23 de puncte.

Dinamo rămâne în ”zona roșie”

Dinamo a avut prima ocazie importantă de a deschide scorul. În minutul 20, Milanov a șutat din interiorul careului, dar mingea a trecut peste poarta ilfovenilor.

”Câinii Roșii” au marcat, însă, în minutul 35, prin Gnahore, care a șutat din prima din interiorul zonei de pedeapsă și l-a învins pe goalkeeper-ul spaniol din poarta Voluntariului.

Avantajul bucureștenilor a durat doar trei minute, pentru că Juan Cascini a reușit să înscrie cu capul în poarta lui Golubovic, după o centrare care i-a aparținut lui Rață.

Cascini putea marca și după pauză, dar Golubovic a reușit să respingă salvator. În minutul 53, Radu Petrescu a dictat penalty pentru Dinamo, după un henț al lui Boboc, însă a revenit asupra deciziei după ce a revăzut faza la VAR.

Ilfovenii au mai semnat o ocazie importantă în minutul 82, la un șut din afara careului al lui Nicolae Carnat, însă mingea a lovit bara.

Clasamente oferite de Sofascore

Dinamo - Voluntari 1-1

Min. 90+6: Final de meci!

Min. 90+6: Ocazie FC Voluntari! Florea trimite cu capul puțin pe lângă poartă.

Min. 82: Ocazie FC Voluntari! Carnat șutează de la mare distanță, dar mingea lovește bara laterală.

Min. 73: Ocazie Dinamo! Iglesias centrează din lovitură liberă, Gregorio deviază, iar Patriche nu reușește să trimită spre poartă.

Min. 61: Ocazie FC Voluntari! Aliji șutează din afara careului, dar Golubovic respinge peste poartă.

Min. 58: Ocazie Dinamo! Amzăr centrează de pe partea stângă, Gregorio reia cu capul, dar trimite peste poartă.

Min. 53: Radu Petrescu dictează penalty după ce Boboc atinge mingea cu mâna în careu. Centralul este chemat la VAR și revine asupra deciziei.

Banner-ul afișat de suporterii de la Peluza Sud înaintea meciului:

Min. 47: Ocazie Voluntari! Cascini șutează puternic din careu, dar Golubovic respinge bine.

Min. 46: Începe repriza a doua!

Min. 45+2: Finalul primei reprize!

Min. 38: GOL FC VOLUNTARI! Rață centrează de pe partea stângă, Cascini deviază cu capul, iar mingea intră în poarta apărată de Golubovic.

Min. 35: GOL DINAMO! Velkovski deviază un balon în careul ilfovenilor, iar Gnahore șutează din prima. Mingea este deviată și intră în poarta lui Jesus Fernandez

Min. 20: Ocazie Dinamo! Milanov primește balonul în interiorul careului, șutează cu stângul, dar balonul este deviat și trece peste poartă.

Min. 1: Începe meciul!

Dinamo: Golubovic - Patriche, Velkovski, Homawoo - Moura, Milanov, Gnahore, Pavicic, Amzăr - Gregorio, Selmani

Rezerve: Răilean, Gago, D. Irimia, Ilic, Politic, Bordușanu, Neagu, Bani, R. Grigore, A. Irimia, Roșu, C. Costin

Voluntari: Fernandez - Boboc, Turda, Matricardi, Armaș, Aliji - Cascini, Crepulja, Rață - Lambrinoc, Nemec

Rezerve: Vâlceanu, Paz, Droppa, Răduț, Dumiter, Merloi, D. Florea, R. Popescu, Carnat, Roemer, Voican, A. Ciobanu

La meciul de pe Stadionul ”Arcul de Triumf”, Dinamo va fi de data aceasta susținută de suporteri, după două meciuri consecutive în deplasare și reducerea suspendării inițiale de patru jocuri fără spectatori.

Dinamo este penultima, pe loc de retrogradare, cu 20 de puncte, în timp ce FC Voluntari este prima deasupra pozițiilor de baraj, cu 22 de puncte.

Zeljko Kopic despre meciul Dinamo - FC Voluntari: ”Este crucial pentru noi”

"Meciul cu FC Voluntari este unul foarte important. Mă bucur că vom putea juca acasă cu suporteri. Ei ne dau energie, fie că jucăm acasă sau în deplasare. Aşa că este unul din lucrurile bune pentru partida de mâine (n.r. - vineri)

Sper că vom lua deciziile bune mâine, că vom reuşi să ne concentrăm şi că nu ne vom lăsa conduşi de emoţii. Timpul se scurge, sigur că suntem dezamăgiţi de numărul de puncte pierdute în prelungirile partidelor, dar asta este în trecut.

Mai avem trei meciuri de jucat, iar mâine este prima finală. Este un meci crucial pentru noi.

Sigur că nu e uşor în situaţia noastră, dar nu trebuie să ne dăm bătuţi niciodată. Eu îmi doresc să am succes la această echipă. Am simţit energia din jurul ei din primul moment în care am venit aici. E o mare responsabilitate pentru mine, însă trebuie să rămân calm şi să iau deciziile cele mai bune.

Avem jucători ale căror contracte expiră în două-trei săptămâni, dar asta nu contează. Eu aştept de la fiecare jucător să dea dovadă de profesionalism şi să îşi facă treaba pe teren.

Eu le-am explicat că joacă la un club mare, să se concentreze şi să dea maximum în aceste ultime meciuri rămase până la finalul campionatului.

Apoi, cine va continua sau nu la Dinamo, e o altă discuţie. Însă eu văd că jucătorii sunt motivaţi şi determinaţi să lupte până la capăt”, a declarat Zeljko Kopic, antrenorul ”câinilor”, la conferința de presă dinaintea partidei cu ilfovenii.

Ultimul Dinamo - FC Voluntari a fost în decembrie, decis de golul lui Goncalo Gregorio

Înfrângerea cu Rapid din 27 ianuarie 2024, scor 1-2, a fost singura suferită de dinamovişti în ultimele şapte partide disputate în campionat pe teren propriu, în rest au cinci victorii şi o remiză.

Dinamo şi FC Voluntari s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de 23 de ori, de 18 ori s-au impus bucureştenii, de trei ori au câştigat ilfovenii, iar alte două partide s-au terminat la egalitate.

Cea mai recentă confruntare din SuperLiga României: 22 decembrie 2023, Dinamo - FC Voluntari 1-0, gol înscris de golgheterul Goncalo Gregorio.