Baraj Cupa BJK, Slovenia - România 2-2: Ana Bogdan a ratat dramatic „dubla” în Slovenia. Barajul continuă în meciul 5

Baraj Slovenia Romania Ana Bogdan Billie Jean King Cup Tenis WTA Romania Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Sambata 15 Aprilie 2023, 15:15
Data actualizarii: Sambata 15 Aprilie 2023, 17:03

Jucătoarele conduse de căpitanul nejucător, Horia Tecău, caută calificarea la Cupa Billie Jean King, în Slovenia.

Ana Bogdan (30 de ani, 58 WTA) nu a reușit să contureze în minimum de meciuri calificarea României la turneul final al Cupei Billie Jean King, care va reuni 12 națiuni, în săptămâna 7-12 noiembrie.

Duelul rachetelor cu numărul 1 din grupările Sloveniei și României, Tamara Zidansek - Ana Bogdan s-a încheiat cu o victorie semnată în trei seturi de către jucătoarea-gazdă, scor 6-3, 6-7, 5-7.

România vrea prima calificare la turneul final al Cupei Billie Jean King, de la schimbarea formatului competițional

• În 2019, România atingea faza semifinalelor Fed Cup, în Franța.

Primul set a fost adjudecat de Ana Bogdan cu o nouă serie impresionantă de game-uri consecutive, după ce, în prima zi, Bogdan a revenit de la 0-4 în setul decisiv al meciului cu Kaja Juvan. Zidansek și-a văzut avantajul de 3-1 anulat, grație celor două break-uri apropiate la rând de Bogdan.

Emoțiile au venit în setul doi, când Ana Bogdan a eșuat de două ori în a închide partida pe propriul serviciu, la scorurile 5-4 și 6-5, după care a cedat în tiebreak.

În setul decisiv, mobilizarea și anduranța Anei Bogdan au fost net superioare celor arătate de Tamara Zidansek, slovena pierzându-și serviciul de trei ori, până la scorul de 5-2, de la care însă partida s-a schimbat brusc.

La fel cum Bogdan i-a anulat Kajei Juvan un avantaj de 4-0 în decisiv, Zidansek a reușit cinci game-uri consecutive, de la 2-5 în setul trei, reușind să aducă Sloveniei primul punct în acest play-off.

Forma Anei Bogdan la echipa națională rămâne solidă, în ciuda acestui eșec, sportiva din Sinaia legând două puncte în play-off-ul din toamnă, cu Ungaria, cu un punct prețios câștigat la Koper.

Pentru căpitanul nejucător, Horia Tecău, o victorie în Slovenia ar fi a doua victorie, în trei confruntări în care a condus echipa României, în Cupa Billie Jean King.

Rezultatele barajului Slovenia - România 1-2

• Ana Bogdan - Kaja Juvan 3-6, 6-3, 6-4
  • Jaqueline Cristian - Tamara Zidansek 6-1, 4-6, 6-3
  • Ana Bogdan - Tamara Zidansek 6-3, 6-7, 5-7
  • Jaqueline Cristian - Kaja Juvan - urmează

Ce vede Victor Hănescu schimbat la Sorana Cîrstea: cheia victoriilor uimitoare de la Indian Wells și Miami