Cadou de Paște! Jaqueline Cristian bate o fostă semifinalistă la Roland Garros, iar România conduce cu 2-0 la meciuri, în Slovenia

Jaqueline Cristian Baraj Slovenia Romania Cupa Billie Jean King Tenis Romania Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Vineri 14 Aprilie 2023, 19:25
Data actualizarii: Vineri 14 Aprilie 2023, 19:35

Echipa condusă de Horia Tecău mai are nevoie de un singur succes, în cele trei meciuri de sâmbătă, pentru a-și securiza accesul la turneul final al Cupei Billie Jean King, programat în noiembrie.

Barajul Slovenia - România a început cum nu se putea mai bine pentru țara noastră. După victoria colosală semnată de Ana Bogdan, în urma unei reveniri copleșitoare, de la 0-4 la game-uri, în setul decisiv, Jaqueline Cristian a dublat succesul colegei sale, punându-și echipa la un singur succes distanță de calificarea la turneul final al Cupei Billie Jean King, anterior denumită Fed Cup.

Jaqueline Cristian (24 de ani, 180 WTA a învins-o pe Tamara Zidansek (25 de ani, 102 WTA), scor 6-1, 4-6, 6-3, confirmându-și forma bună arătată în circuitul ITF, în luna martie. Sportiva din țara noastră a depășit-o pe fosta semifinalistă a turneului de la Roland Garros chiar la ea acasă, acordând României un avantaj enorm, din punct de vedere moral, la finalul zilei întâi.

Ana Bogdan și Jaqueline Cristian, victorioase în detrimentul Kajei Juvan și Tamarei Zidansek, în prima zi a barajului decisiv cu Slovenia

2 ore și 5 minute a fost durata partidei câștigate de a doua rachetă a țării noastre, în detrimentul celei mai bune jucătoare a echipei din Slovenia.

Sâmbătă, România mai are nevoie de un meci câștigat, din cele trei programate, pentru a se califica la turneul final al Cupei Billie Jean King. Dacă Ana Bogdan o va învinge pe Tamara Zidansek, în primul meci de sâmbătă, România va fi calificată oficial.

Ce vede Victor Hănescu schimbat la Sorana Cîrstea: cheia victoriilor uimitoare de la Indian Wells și Miami