Emma Răducanu susține România în Cupa Billie Jean King. Ce mesaj clar i-a lăsat Anei Bogdan

Tenis Romania Ana Bogdan Cupa Billie Jean King emma raducanu Slovenia Romania baraj Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Sambata 15 Aprilie 2023, 07:05
Data actualizarii: Sambata 15 Aprilie 2023, 07:05

Emma Răducanu susține echipa României în barajul cu Slovenia, de la Koper.

Ana Bogdan (30 de ani, 58 WTA) a revenit cu un mesaj emoționant, pe rețelele de socializare, după victoria uimitoare, reușită în meciul de deschidere al barajului disputat de echipa României în Slovenia.

Deplasat la Koper pentru a obține biletul de calificare la turneul final al Cupei Billie Jean King, lotul național condus de Ana Bogdan a primit o injecție de moral puternică, după ce jucătoarea din Sinaia a reușit să câștige o partidă care părea pierdută la scorul de 0-4 în setul decisiv.

Ana Bogdan: „Am luptat pentru mine, pentru echipă, pentru familie și pentru țara mea.”

Sportiva din Sinaia a revenit nu doar de la 0-1 la seturi, ci și de la 0-4 la game-uri, în setul decisiv al partidei cu slovena Kaja Juvan (121 WTA), pe care a învins-o, scor 3-6, 6-3, 6-4, după 2 ore și treizeci și unu de minute de joc. Victoria a inspirat-o inclusiv pe Jaqueline Cristian, care a trecut de Tamara Zidansek, în meciul următor.

Reacționând la acest rollercoaster cu rezultat preliminar favorabil României, Ana Bogdan a redactat un mesaj impresionant pe Instagram: „Victoria asta înseamnă mult pentru mine. Am luptat pentru mine, pentru echipă, pentru familie și pentru țara mea. Mi-am dat inima la fiecare minge, mai ales în revenirea de la 0-4 în setul 3. Mâine e o nouă zi și trebuie să ne concentrăm și să avem multă energie pozitivă și credința că orice e posibil,” a scris Ana Bogdan, ca mesaj public.

Emma Răducanu, absentă din echipa Marii Britanii în barajul cu Franța, a fost atinsă de mesajul Anei Bogdan, căreia i-a transmis că o iubește, prin intermediul unor inimioare-emoji, lăsând de înțeles că simpatizează cu echipa României în barajul cu Slovenia.

Ce vede Victor Hănescu schimbat la Sorana Cîrstea: cheia victoriilor uimitoare de la Indian Wells și Miami