SIMONA HALEP - SOFIA KENIN 6-3, 6-7, 6-4 | Calificare dupa un nou maraton! Meci infernal in turul urmator

Australian Open rezultat simona halep sofia kenin scor simona halep sofia kenin simona halep australian open Simona Halep Sofia Kenin Tenis
Data publicarii: Joi 17 Ianuarie 2019, 11:14
Data actualizarii: Joi 17 Ianuarie 2019, 11:30

Urmarim si comentam meciul SIMONA HALEP - SOFIA KENIN, in primul tur la Australian Open live pe www.sport.ro, Facebook Sport.ro si in aplicatia Sport.ro!

LIVE SIMONA HALEP - SOFIA KENIN, AUSTRALIAN OPEN

Setul trei:

• AUSTRALIAN OPEN | SIMONA HALEP - SOFIA KENIN, in turul 2! Partida se va disputa joi dimineata, nu mai devreme de ora 06:00

6-4 GAME, SET si MECI! Simona Halep supravietuieste unui nou maraton si se califica in turul 3 la Australian Open. Se va duela cu Venus Williams in partida urmatoare!

5-4
BREAAAAAAK Simona Halep! Lovitura decisiva pentru Sofia Kenin a venit! Simona serveste pentru game, set si meci!

4-4 DAAAAA! Game Simona Halep, iar cele doua jucatoare merg cap la cap pana in finalul meciului!

3-4 BREAK SIMONA! Liderul WTA ramane in meci dupa o lupta formidabila, iar acum serveste pentru restabilirea egalitatii.

2-4 BREAK SOFIA KENIN! Punctul care poate distruge sansele liderului WTA la o noua finala in Australia!

2-3
Simona a ratat mai multe sanse de break! Sofia Kenin si-a castigat cu greu serviciul si nu da semne de oboseala!

2-2
Simona isi castiga serviciul, decisiv extrem de echilibrat!

1-2
Kenin castiga game-ul pe serviciul ei si trece din nou in avantaj.

1-1 Simona isi castiga serviciul

0-1 Kenin castiga primul game al setului, pe serviciul ei, dupa ce Halep a irosit patru mingi de break.

Setul doi:

6-7 Sofia Kenin castiga setul in tiebreak, scor 7-5.

6-6 Game lung, care a durat aproape 5 minute, castigat de Sofia Kenin. Setul se decide in tiebreak.

6-5 Game alb castigat de Simona Halep.

5-5 Sofia Kenin egaleaza, Halep urmeaza la serviciu.

5-4 Excelent serviciul Simonei, romanca este la un singur game de calificarea in turul 3.

4-4 Sofia Kenin mentine suspansul. Isi castiga serviciul si egaleaza.

4-3 Simona Halep intrerupe seria americancei, cu un game castigat la zero.

3-3 Kenin egaleaza, dupa un game muncit, in care Halep a fost aproape sa faca break-ul.

3-2 Break la zero reusit de Kenin! Parca de nicaieri venit acest moment, Halep a servit perfect pana la acest game.

3-1 Cel mai lung game de pana acum, castigat de Sofia Kenin pe serviciul ei. Meciul merge in continuare in favoarea romancei, care nu a pierdut niciun game pe propriul serviciu in acest meci.

3-0 Halep e de neoprit! Game alb si Simona se distanteaza confortabil.

2-0 Romanca reuseste break-ul si face un pas important catre calificare.

1-0 Simona Halep incepe setul cu un game castigat pe propriul serviciu.

Primul set:

Simona Halep castiga primul set cu 6-3, autoritar, clar, romanca a fost tot timpul la conducerea meciului.

5-3 Halep incheie game-ul cu un as si se indreapta spre castigarea primului set.

4-3 Inca un game alb reusit de Sofia Kenin.

4-2 Raspuns de mare campioana al Simonei! Un game castigat lejer, dupa ce Halep a condus cu 40-0. Romanca a reusit un punct formidabil, la scorul de 15-0.

3-2 Sofia Kenin mai taie un pic din elanul Simonei, cu un game alb castigat pe propriul serviciu.

3-1 Halep serveste bine, e sigura pe ea, si reface avantajul de doua game-uri. Romanca a condus cu 30-0 si 40-30.

2-1 Primul game castigat de americanca, pe serviciul ei, dar cu multa munca, dupa ce Halep a egalat-o la 40.

2-0 Simona Halep isi castiga serviciul si se distanteaza la doua game-uri. Romanca a reusit si un as, apoi a incheiat game-ul cu un lung de linie spectaculos.

1-0 Simona incepe perfect acest meci, cu un break, dupa ce a condus cu 40-0 si 40-30.

UPDATE 08:42 Jucatoarele sunt pe teren, in cateva minute incepe meciul dintre Simona Halep si Sofia Kenin.

UPDATE 08:40 Cat de mult va resimti Simona Halep efortul depus in primul meci? Romanca este jucatoarea care a alergat cel mai mult in prima runda de la Australian Open.

UPDATE 08:24 S-a terminat partida dintre Wawrinka si Raonic. Raonici a castigat cu 3-1 la seturi, scor 6-7, 7-6, 7-6, 7-6. Urmeaza meciul Simonei Halep cu Sofia Kenin, in aproximativ 15 minute.

UPDATE 08:00 Programat initial dupa ora 6:00, meciul Simonei Halep va incepe dupa ora 8:30. Este 5-5 in setul 4 la partida dintre Wawrinka si Raonic. Raonic conduce cu 2-1 la seturi.

UPDATE 07:30 Meciul dintre Wawrinka si Raonici a ajuns in setul 4. Raonici conduce cu 2-1 la seturi.

UPDATE 07:00 Meciul dintre Halep si Kenin va incepe in jurul orei 8:00, dupa terminarea partidei dintre Wawrinka si Raonic. Este 1-1 la seturi si 6-6 in setul 3 la acest meci. Partida a fost intrerupta pentru scurt timp din cauza ploii.

Simona Halep o va intalni in turul secund la Australian Open 2019 pe Sofia Kenin, locul 37 WTA.

Dupa un prim test dificil in turul inaugural (victorie in fata estonei Kaia Kanepi, scor 6-7, 6-4, 6-2), liderul mondial din WTA va avea parte de o noua incercare grea la Melbourne. Sportiva noastra a castigat primul meci dupa cinci luni in care s-a chinuit cu problemele de la spate, insa Sofia Kenin reprezinta fara doar si poate un real pericol. Americanca in varsta de 20 de ani a cucerit deja doua titluri in acest sezon: unul la simplu, la Hobart, si unul la dublu, la Auckland, alaturi de Eugenie Bouchard, si pare in mare forma.

Totusi, nici Kenin nu a avut parte de un prim tur prea usor. Ea a intalnit-o pe jucatoarea venita din calificari, Veronika Kudermetova, locul 111 WTA, si a avut nevoie de trei seturi foarte disputate pentru a se impune, scor 6-3, 3-6, 7-5. De asemenea, Kenin a evoluat si in proba de dublu la Melbourne, alaturi de Mona Barthel, insa au pierdut in primul tur.
Meciul dintre Simona Halep si Sofia Kenin este programat sa inceapa dupa ora 6, fiind ultimul din sesiunea de zi pe Rod Laver Arena. Aceasta va fi prima lor intalnire in circuitul feminin de tenis, fapt care poate asigura spectacol in timpul partidei.

LIVE BLOG Australian Open. Vezi aici tot ce se intampla la Melbourne

Din partea reprezentantei noastre va fi cu siguranta o lupta pe cinste, mai ales ca a trecut cu bine peste primul meci de la Melbourne, de obicei cel mai dificil al turneului. Simona a declarat la finalul meciului cu Kanepi ca a capatat multa incredere pentru meciul din turul secund si va da totul pentru o noua victorie la competitia la care anul trecut a disputat marea finala.

"Sunt foarte fericita ca pot juca in turul al doilea, in care merg cu multa incredere, pentru ca nu e usor sa joci cu Kaia. Cu siguranta si turul urmator va fi dificil, dar trebuie doar sa ma intorc pe teren si sa dau tot ce am mai bun. Imi place sa fiu in Australia, pot spune ca sunt pe jumatate australianca, dupa patru ani cu Darren, caruia ii multumesc pentru acesti ani minunati. Lumea se poarta frumos cu mine si ma bucur de sustinerea voastra".