VIDEO EXCLUSIV „Blestemul” româncelor continuă în finalele Transylvania Open. Cele mai tari puncte din meciul Bogdan - Pliskova

Marcu Czentye
Data publicarii: Duminica 11 Februarie 2024, 19:55
Data actualizarii: Luni 12 Februarie 2024, 21:02

Finala Transylvania Open 2024, Ana Bogdan - Karolina Pliskova a fost transmisă în direct și în exclusivitate de Pro Arena și VOYO.

Ana Bogdan - Karolina Pliskova 4-6, 3-6
Finala Transylvania Open 2024 a fost transmisă în direct și în exclusivitate pe Pro Arena și VOYO

Principesa Margareta i-a înmânat Karolinei Pliskova trofeul de campioană la Transylvania Open 2024

Discursul ținut de Ana Bogdan, finalistă la Transylvania Open 2024

Ana Bogdan a ajuns la două finale pierdute în circuitul WTA, după insuccesul suferit pe zgura de la Varșovia, în 2022.

4-6, 3-6: game, set & meci, Karolina Pliskova! Cehoaica e noua campioană a turneului WTA 250 de la Cluj-Napoca.

Anett Kontaveit, Anna Blinkova, Tamara Korpatsch și Karolina Pliskova sunt cele patru câștigătoare ale Openului Transilvaniei, care și-a încheiat cea de-a patra ediție.

Ana Bogdan intră în clubul româncelor care pierd finala Transylvania Open, după Simona Halep și Gabriela Ruse, în 2021 și în 2023.

4-6, 3-5 în setul 2: game bun făcut de Ana Bogdan pe serva Pliskovei, dar eficiența tenisului agresiv prestat de cehoaică e confirmată încă o dată.

4-6, 2-4 în setul 2: Bogdan pierde la zero game-ul jucat pe serviciul Pliskovei. Cehoaica se apropie la două game-uri de victorie după doar 70 de minute de joc. La capătul primelor zece minute ale partidei, românca avea avantaj 3-0 în setul 1.

4-6, 2-3 în setul 2: Pliskova pune mâna pe un break și în setul secund al finalei Transylvania Open 2024. Serviciul cehoaicei funcționează din ce în ce mai bine, la fel ca returul.

4-6, 1-0 în setul 2: game la treizeci pentru Ana Bogdan, care combate imediat efectele negative ale pierderii setului întâi.

4-6 în setul 1: Prim set câștigat de Pliskova. Fostul număr unu mondial servește doi ași în ultimul game al setului, încheiat la zero. Ana Bogdan a pierdut șase din ultimele șapte game-uri jucate în manșa inițială.

4-5 în setul 1: Pliskova face break în prelungirile game-ului și va avea șansa de a servi pentru câștigarea manșei.

La finala Transylvania Open 2024 asistă Principesa Margareta și Radu, Principe al României.

4-3 în setul 1: as servit de Ana Bogdan pentru a trece din nou în avantaj, la finalul unui game câștigat la zero.

3-3 în setul 1: cel mai lung game din prima jumătate de oră de joc a finalei se termină în favoarea Pliskovei. Ana Bogdan își vede seria de trei game-uri consecutive oglindită.

3-2 în setul 1: Pliskova returnează mai agresiv într-un game în care pe Ana Bogdan a trădat-o prima servă. Break-ul este recuperat de cehoaică.

3-0 în setul 1: trei game-uri în zece minute reprezintă un start de vis pentru Ana Bogdan, în a doua finală de turneu WTA a carierei.

2-0 în setul 1: Pliskova comite două duble greșeli în primul game jucat cu propria servă, iar Ana Bogdan nu o iartă, încheie cu break la treizeci printr-o lovitură direct câștigătoare.

Ana Bogdan servește as și face game la 15 în debutul finalei. Început excelent.

Ana Bogdan (31 de ani, 65 WTA) va primi replica fostului număr unu WTA, Karolina Pliskova (31 de ani, 78 WTA), în finala Transylvania Open 2024.

Deși mai bine clasată în ierarhia mondială, jucătoarea din țara noastră a pierdut toate cele trei meciuri directe disputate contra cehoaicei.

Scorul meciurilor directe dintre Ana Bogdan și Karolina Pliskova este 0-3

• Ana Bogdan vrea să devină prima jucătoare din România care se impune în finala Transylvania Open.
  • În 2021 și 2023, Halep și Ruse au fost învinse în această fază de Kontaveit, respectiv Korpatsch.

Bogdan și Pliskova au jucat ultima oară în calificările turneului de la Doha, în 2023, când Pliskova s-a impus de la 0-1 la seturi, scor 3-6, 6-2, 6-3.

Anterior, Pliskova o învinsese pe Bogdan în turul 2 al US Open 2018, scor 6-2, 6-3, dar și la Bad Gastein, în 2014, scor 6-2, 7-5.

Desfășurarea ultimului act competițional al întrecerii WTA 250 de la Cluj-Napoca va fi transmisă în direct și în exclusivitate de Pro Arena și VOYO.

Halep, Ruse și Bogdan: a treia jucătoare din România care ajunge în finala Transylvania Open

Ana Bogdan a învins-o pe Jaqueline Cristian în semifinala românească, scor 6-3, 3-6, 6-4

Ana Bogdan (31 de ani, 65 WTA) s-a calificat pentru a doua oară în finala unui turneu de calibru WTA 250.

În direct la Pro Arena și VOYO, jucătoarea din Sinaia a învins-o pe compatrioata Jaqueline Cristianscor 6-3, 3-6, 6-4, după 2 ore și 50 de minute de joc.

„Vreau să o felicit pe Jaqueline. Joacă din ce în ce mai bine. Cred că are un viitor luminos în față și îi doresc tot ce e mai bine. Ambele am jucat la un nivel înalt,” a apreciat Ana Bogdan calitatea meciului de la Cluj-Napoca.

Ana Bogdan a ajuns epuizată în finala Transylvania Open 2024

De 6 ore și 18 minute a avut nevoie Ana Bogdan pentru a trece de Arantxa Rus și de Jaqueline Cristian, în sferturile și semifinalele Transylvania Open 2024

Dincolo de oboseala notabilă acumulată în ultimele două zile, oamenii din echipa româncei calificate în finala turneului WTA 250 de la Cluj-Napoca au câteva motive serioase de îngrijorare.

În primul rând, Ana Bogdan a admis că se confruntă cu o răceală asupra căreia preferă să nu se gândească în aceste ore cruciale ale carierei sale, însă rămâne de văzut cât de mult o va afecta aceasta din punct de vedere fizic, în ziua finalei.

În al doilea rând, time-out-ul medical cerut de Ana Bogdan în timpul semifinalei cu Jaqueline Cristian aduce aminte de epuizarea care a lăsat urme pe corpul româncei. „Am cerut time-out pentru că mi se deschisese o bășică la picior și mă deranja foarte tare, dar, după ce m-a bandajat mai bine, nu am mai simțit nimic,” a dezvăluit Ana Bogdan, în conferința de presă susținută sâmbătă-seara.

6 ore și 18 minute a stat pe teren Ana Bogdan în sferturile și în semifinalele Transylvania Open

• Meciurile Anei Bogdan cu Arantxa Rus și Jaqueline Cristian s-au desfășurat într-un interval de 24 de ore.

Dar Ana Bogdan este jucătoarea care strălucește în ciuda limitărilor fizice. O arată nu doar revenirea de la 2-4, în setul decisiv al meciului cu Arantxa Rus, în care neerlandeza părea jucătoarea mai proaspătă, ci și modul în care a gestionat finalul semifinalei cu Jaqueline Cristian.

„Atât timp cât sunt puternică din punct de vedere mental și îmi doresc din suflet să joc cât mai bine și să fiu învingătoare, cred că nu poate să mă oprească nimic, nicio durere, iar oboseala nici nu o mai simțeam, la un moment dat,” a completat Ana Bogdan.

Ana Bogdan - Karolina Pliskova este marea finală a ediției 2024 a turneului WTA 250 de la Cluj-Napoca.

Partida va fi transmisă în direct pe Pro Arena și VOYO, de la ora 17:30.