VIDEO Victorie uriașă pentru Ana Bogdan, în sferturi la Portoroz: a eliminat numărul 18 mondial! Românca, la un pas de top 50 WTA

Ana Bogdan WTA Portoroz Ana Bogdan Beatriz Haddad Maia Tenis WTA Romania Tenis
Marcu Czentye
Data publicarii: Vineri 16 Septembrie 2022, 15:10
Data actualizarii: Vineri 16 Septembrie 2022, 15:13

Ana Bogdan (65 WTA) a învins-o pe brazilianca Beatriz Haddad Maia (18 WTA), scor 6-1, 1-6, 7-5 și a reuși calificarea în semifinalele competiției WTA 250 de la Portoroz.

Ana Bogdan (29 de ani, 65 WTA) traversează cel mai bun sezon al carierei. Finalista competiției WTA 250 de la Varșovia a câștigat turneul WTA 125k de la Iași, succes pe care îl confirmă în această săptămână cu o calificare în semifinalele întrecerii de calibru WTA 250 de la Portoroz.

Sportiva născută la Sinaia a dispus de brazilianca Beatriz Haddad Maia (26 de ani, 18 WTA), în trei seturi, jucate scor 6-1, 1-6, 7-5, în 2 ore și 39 de minute de joc.

Ana Bogdan, duel cu Elena Rybakina, în semifinalele turneului WTA 250 de la Portoroz

Jucătoarea din România a dominat-o pe Haddad Maia la numărul loviturilor direct câștigătoare, 27-16, dar a fost și mai eficientă în evitarea erorilor neforțate, încheind partida cu doar 34, față de cele 41 ale adversarei.

„A fost un test mare pentru mine, dificil, nu joc în fiecare turneu meciuri consecutive de trei seturi,” a spus Ana Bogdan, care a bifat a treia victorie consecutivă în trei seturi, după succesele cu Ajla Tomljanovic și Tamara Zidansek.

„Mă aștept la o partidă foarte complicată, dar vreau să mă bucur de ea,” a adăugat Ana Bogdan, referindu-se la penultimul act competițional, în care va înfrunta tocmai campioana turneului de la Wimbledon, Elena Rybakina.

Ana Bogdan, la cea mai înaltă clasare a carierei: poate pătrunde în top 50 WTA, cu o calificare în finală

13 locuri, până pe poziția 52 a urcat Ana Bogdan în ierarhia WTA, grație calificării în semifinalele turneului de la Portoroz.

€8,870 este suma cecului pe care îl încasează jucătorea din țara noastră pentru cele trei succese legate în Slovenia.