VIDEO Ana Bogdan, calificată în sferturi la Portoroz: campioana turneului de la Iași își continuă forma de grație

Ana Bogdan Tenis WTA Romania WTA 250 Portoroz Tenis
Data publicarii: Miercuri 14 Septembrie 2022, 19:35
Data actualizarii: Miercuri 14 Septembrie 2022, 19:40

Ana Bogdan s-a calificat în faza ultimelor opt jucătoare rămase în turneul WTA 250 de la Portoroz, Slovenia.

Ana Bogdan (29 de ani, 65 WTA) a ajuns în faza ultimelor opt jucătoare în competiția de categorie WTA 250 de la Portoroz, Slovenia.

Sportiva din România a confirmat succesul bifat în fața jucătoarei care i-a încheiat cariera Serenei Williams, Ajla Tomljanovic, cu o victorie obținută în defavoarea semifinalistei Roland Garros 2021, Tamara Zidansek, scor 6-1, 6-7 (5), 6-1.

Ana Bogdan confirmă la Portoroz finala jucată la Varșovia și titlul cucerit la Iași

Partida s-a încheiat după 2 ore și 37 de minute de joc, timp în care Ana Bogdan a reușit șapte break-uri pe serva sportivei din Slovenia.

Finalistă la Varșovia și câștigătoare a turneului WTA 125k de la Iași, Ana Bogdan va juca în faza ultimelor opt jucătoare cu învingătoarea meciului dintre Cristina Bucșa (110 WTA) și Beatriz Haddad Maia (18 WTA).

În ierarhia WTA LIVE, Ana Bogdan a urcat deja 7 locuri, până pe poziția 58, iar pentru cele două victorii legate în Slovenia va primi un cec în valoare de €5,000.