Ana Bogdan a învins jucătoarea care i-a încheiat cariera Serenei Williams: victorie și în contul Irinei Begu, la București

Ana Bogdan Irina Begu Tenis WTA Romania WTA 125k Bucuresti WTA Portoroz Tenis
Data publicarii: Marti 13 Septembrie 2022, 15:10
Data actualizarii: Marti 13 Septembrie 2022, 15:14

Tenisul românesc trăiește zile bune în startul săptămânii precedate de încheierea turneului de la US Open.

Ana Bogdan (29 de ani, 65 WTA) a reușit o victorie senzațională în primul tur al competiției WTA 250 de la Portoroz, din Slovenia, eliminând-o în runda inaugurală pe Ajla Tomljanovic (34 WTA), scor 7-5, 4-6, 6-1, la capătul a două ore și treizeci și patru de minute.

A fost o partidă extrem de disputată, în care Ana Bogdan și-a adjudecat cel mai spectaculos punct al meciului, un raliu aparent interminabil încheiat cu o scurtă excelent pusă în imediata vecinătate a fileului.

Ana Bogdan, victorie mare împotriva Ajlei Tomljanovic (34 WTA), în primul tur la Portoroz

3 break-uri consecutive a reușit Ana Bogdan în setul decisiv, dar și o revenire de la 3-4 în primul set, manșă încheiată cu 7-5 în favoarea sportivei născute la Sinaia. În turul următor, Bogdan așteaptă replica învingătoarei din meciul Zidansek / Zakharova.

În aceeași întrecere de la Portoroz, Gabriela Ruse (24 de ani, 96 WTA) a sfârșit eliminată în primul tur de către ucraineanca Lesia Tsurenko (92 WTA), scor 1-6, 6-4, 4-6.

Irina Begu (32 de ani, 41 WTA) a debutat la rândul său cu victorie, dar în turneul WTA 125k de la București, Țiriac Foundation Trophy. Begu a dispus de brazilianca Laura Pigossi (102 WTA), scor 6-3, 6-1, într-un meci în care a reușit câte patru break-uri pe serva adversarei, în fiecare set.

În a doua zi de concurs la București, Miriam Bulgaru (398 WTA) a fost învinsă de egipteanca Mayar Sherif (74 WTA), scor 6-4, 6-2, iar Gabriela Lee (138 WTA) a fost întoarsă de la 1-0 la seturi de către Rebeka Masarova (199 WTA), scor 6-3, 2-6, 4-6.