A uitat ca e capitanul echipei?! Monica Niculescu nu a stat pe banca in primele 20 de minute ale meciului castigat de Gabriela Ruse impotriva Jasminei Paolini

Monica Niculescu Baraj Romania Italia Gabriela Ruse Romania Italia baraj Billie Jean King Cup 2021 Tenis A uitat ca e capitanul echipei?! Monica Niculescu nu a stat pe banca in primele 20 de minute ale meciului castigat de Gabriela Ruse impotriva Jasminei Paolini
Marcu Czentye
Data publicarii: Sambata 17 Aprilie 2021, 16:46
Data actualizarii: Duminica 18 Aprilie 2021, 11:58

Monica Niculescu nu a stat pe banca echipei in primele minute ale meciului castigat de Gabriela Ruse impotriva Jasminei Paolini.

Pentru cateva minute in debutul meciului trei al barajului Romania vs. Italia, dintre Gabriela Ruse si Jasmine Paolini, capitanul-jucator al echipei noastre, Monica Niculescu nu a fost de regasit.

Jucatoarea nascuta la Slatina a fost remarcata pe marginea terenului, stand alaturi de celelalte jucatoare, de preparatorii fizici, sparring-partners si ceilalti membri ai staff-ului echipei Romaniei de Billie Jean King Cup.

Abia la jumatatea primului set, Niculescu a venit pe banca si i-a fost alaturi Gabrielei Ruse. Mutarea a fost de bun augur pentru sportiva in varsta de 23 de ani, care a semnat prima victorie a carierei pentru Romania intr-o competitie internationala.

„A fost presiune pentru ca stiam ca daca nu voi castiga, Romania nu se va califica. In acelasi timp, nu aveam ce pierde, am incercat sa gestionez emotiile, cu toate ca in primul set nu prea am reusit. Apoi usor-usor, mi-am intrat in ritm, Moni (capitanul-jucator Monica Niculescu) a intrat pe teren, m-a mai destins putin, nu stiu cum am reusit, nu-mi vine sa cred si sincer, nu am jucat cel mai bun tenis al meu. Este foarte greu sa intri pe teren, sa joci pentru tara ta, mai ales la un astfel de scor," a declarat Gabriela Ruse la conferinta de presa, conform Gazetei Sporturilor

Gabriela Ruse (168 WTA) a revenit de la 0-1 la seturi, invingand-o pe Jasmine Paolini (104 WTA), scor 1-6, 6-2, 6-4.