VIDEO Rareș ”Triplette” Burnete! Vârful lui Lecce a înscris al doilea hat-trick pe 2023 și are 10 goluri în ultimele 6 meciuri

Rares Burnete Alexandru Borbei catalin vulturar Lecce Razvan Pascalau Stranieri
Cătălin Parfene
Data publicarii: Marti 28 Februarie 2023, 13:50
Data actualizarii: Marti 28 Februarie 2023, 13:49

Atacantul român în vârstă de 19 ani a fost desemnat jucătorul lunii ianuarie în campionatul Primavera.

Desemnat jucătorul lunii ianuarie în campionatul Primavera, atacantul Rareș Burnete (19 ani) a continuat forma excelentă și în februarie.

Duminică, în etapa a patra a returului, Burnete a înscris un hat-trick, al doilea pe 2023, în 6-1 cu Cesena și a ajuns astfel la 10 goluri marcate pentru Lecce Primavera în ultimele 6 etape!

Borbei, Pașcalău, Vulturar și Burnete, cu toții titulari la liderul din Primavera

În meciul cu Cesena, vârful român a jucat titular și a marcat în minutele 49, 67 și 78, după care a fost schimbat în minutul 79.

Titulari la Lecce Primavera au fost și ceilalți români de la echipă, portarul Alexandru Borbei, fundașul Răzvan Pașcalău și mijlocașul Cătălin Vulturar (căpitan), care au evoluat toate cele 90 de minute.

Lecce este lider în campionatul Primavera după 21 de runde, având patru puncte peste principalele urmăritoare Juventus Torino și Fiorentina.

”Corvino a găsit o altă bijuterie din România”

”Burnete a ajuns în februarie la un număr de goluri din două cifre, cine ar fi crezut?

A fost stăpân pe mingile din careu datorită unei bune doze de noroc, care a fost asezonată cu multă șiretenie și cruzime.

După acest hat-trick și douăsprezece goluri în total în campionat, Corvino (n.r. - directorul Pantaleo Corvino, cel care l-a adus pe Adrian Mutu la Fiorentina) a găsit o altă bijuterie din România”, a scris Mondo Primavera, site-ul considerat ”casa fotbalului juvenil” din Italia, care l-a notat cu 8,5 pe Rareș.