VIDEO Ferran Torres, moștenitorul lui Lionel Messi! Ce semnificație a avut golul spaniolului din Barcelona - Betis 5-0

fc barcelona Betis Sevilla ferran torres la liga Lionel Messi Spania
Data publicarii: Duminica 17 Septembrie 2023, 08:48
Data actualizarii: Duminica 17 Septembrie 2023, 09:31

Barcelona a învins sâmbătă seara fără drept de apel formația Betis Sevilla, scor 5-0, în etapa a cincea din La Liga.

Triumful clar de pe Estadio Olimpico a marcat și mai multe debuturi pentru echipa catalană. Joao Felix, pentru care a juca la Barcelona ”a fost un vis de când eram mic” și-a făcut debutul în tricoul catalan și a deschis scorul în minutul 25.

Al doilea ”Joao” venit în această vară la Barcelona, Joao Cancelo, și-a făcut și el debutul sub comanda lui Xavi și a închis tabela de marcaj la 5-0 după o acțiune personala de toată frumusețea.

Există viață și după Lionel Messi

La Pulga este cunoscut pentru loviturile sale remarcabile. Execuția din turul dublei de coșmar împotriva lui Liverpool este doar una dintre loviturile libere care l-a consacrat pe Lionel Messi

După plecarea argentinianului, niciun jucător al Barcelonei nu a mai reușit să înscrie din lovitură liberă. Ultimul gol înscris printr-o asemenea manieră a fost marcat de Messi, în 2 mai 2021, pe Mestalla împotriva Valenciei

Ferran Torres a rupt blestemul sâmbătă seara, 16 septembrie. În minutul 62 al partidei, atacantul spaniol a luat balonul, deși suporterii se așteptau să îl vadă pe Lewandowski. Printr-o execuție pe jos, cu efect, Torres a majorat scorul la 3-0, dar catalanii au hotărât să se oprească la cinci reușite.