NEWS ALERT România U17 ratează lamentabil, pe teren propriu, calificarea la EURO! Nicio victorie în trei meciuri jucate la Buftea

Echipa nationala Under 17 Campionatul European Under 17 David Popa nationala Suediei Nicolae Rosca Nationala
Data publicarii: Marti 26 Martie 2024, 13:50
Data actualizarii: Marti 26 Martie 2024, 14:10

Echipa națională sub 17 ani este antrenată de Nicolae Roșca.

FINAL România U17 - Suedia U17 0-1 (Petculescu 90 / Bozicevic 84)

MIN. 90+5 Final de meci, 1-1 cu Suedia și încă o calificare ratată la naționalele de juniori! CLASAMENTUL GRUPEI: 1. SUEDIA 7 p. (calificată la EURO), 2. ȚARA GALILOR 6 p. (cu șanse mari de calificare de pe poziția secundă), 3. ROMÂNIA 2 p., 4. BULGARIA 1 p.

MIN. 90 GOOOOOL România, Petculescu înscrie pentru 1-1 după o fază frumoasă, dar totul este terminat pentru tricolori! Se arată cinci minute de prelungire. În celălalt meci, Bulgaria reduce din diferență, 1-2 cu Țara Galilor.

MIN. 84 A doua bară pentru Suedia, iar la câteva secunde scandinavii deschid scorul prin Bozicevic!

MIN. 79 Portarul Suediei salvează miraculos de două ori la rînd, prima dată la șutul lui Doicaru, apoi la reluarea lui Popa! Țara Galilor face 2-0 cu Bulgaria, totul s-a terminat, din păcate, pentru noi!

MIN. 70 Clasamentul live al grupei arată acum astfel: 1. SUEDIA 7 p., 2. ȚARA GALILOR 6 p., 3. ROMÂNIA 2 p., 4. BULGARIA 1 p.

MIN. 54 Stoian îi pasează excelent lui Doicaru, dar lobul acestuia trece peste poartă! Țara Galilor are 1-0 cu Bulgaria, suntem ca și eliminați!

MIN. 46 Începe partea a doua a întâlnirii de la Buftea! Trei schimbări la pauză în echipa României: intră David Popa, Petculescu și Laszlo, ies Iordan, Pîrvu și Tomșa!

MIN. 45+2 Se încheie prima repriză, 0-0 la Buftea în echipele României și Suediei. Este 0-0 și dincolo, în Bulgaria - Țara Galilor, la aceste scoruri tricolorii ratează calificarea! Prima ocazie importantă a României a venit abia în prelungirile reprizei, un șut bun al ”nouarului” Iustin Doicaru prins de portarul advers.

MIN. 28 Bară pentru Suedia! Șut frumos al lui Jareteg, scăpăm însă! La faza următoare, ”tricolorii” cer penalty!

MIN. 20 Este 0-0 în România - Suedia și Bulgaria - Țara Galilor, tricolorii sunt obligați să câștige pentru a spera la calificare!

MIN. 1 A început meciul decisiv de la Buftea!

* Suedia este deja calificată la EURO, în timp ce România mai are șanse la locul 2 în grupă, care și el poate duce la turneul final. Tricolorii și Bulgaria sunt la egalitate de puncte (1), de golaveraj (1-2) și de ”punctaj” disciplinar (-4)! De la aceeași oră 12:00 se dispută Bulgaria - Țara Galilor, celălalt meci din grupa de calificare.

Echipele de start din România U17 - Suedia U17

România: R. Radu - Gașpăr, Racu, Dumitra (căpitan), Techereș - Burlacu, Tomșa, Al. Stoian - Doicaru, Iordan, Pîrvu

Antrenor: Nicolae Roșca

Rezerve: Ungureanu - Laszlo, Ioniță, D. Popa, Petculescu, Ilaș, Cotor, Somandru

Suedia: Ramming - Barlind, Hilvenius, Kurtulus (căpitan), Antwi - Busuladzic, Nordvall - Jonsson, Andersson, Jareteg - Staykov

Antrenor: Roger Franzen

Rezerve: Fischerstrom - Nafors Dahlin, Ajdin, Kusi-Asare, Isaksson, Bozicevic, Vucenovic Persson, Lahdo

Știrea inițială

Naționala Under 17 a României nu a convins în primele două meciuri ale Turului de Elită care se joacă chiar în țara noastră, dar păstrează șanse la calificarea la Campionatul European din acest an.

După 1-2 cu Țara Galilor (cu gol direct din corner marcat de David Popa de la FCSB) și 0-0 cu Bulgaria (cu gol anulat tricolorilor în minutul 90+6 pentru fault în atac), România joacă meciul decisiv pentru calificare cu Suedia, tot la Buftea.

De la aceeași oră, Bulgaria și Țara Galilor se întâlnesc la Mogoșoaia.

23 martie, ora 12:00: Țara Galilor – Suedia 1-2, Bulgaria – ROMÂNIA 0-0

26 martie, ora 12:00: Bulgaria – Țara Galilor (CNF Mogoșoaia), ROMÂNIA – Suedia (CNF Buftea)

Cine se califică la EURO U17

Se califică la EURO câștigătoarele celor 8 grupe plus 7 din cele 8 ocupante ale locurilor secunde, cu cele mai bune rezultate în fața echipelor de pe locurile 1 și 3.

Campionatul European U17 din acest an se va disputa în Cipru, în perioada 20 mai – 5 iunie.