Echipa nationala Under 17 David Popa nationala Bulgariei Nicolae Rosca Turul de Elita U17 Nationala
Data publicarii: Sambata 23 Martie 2024, 13:56
Data actualizarii: Sambata 23 Martie 2024, 14:10

Naționala sub 17 ani a României este antrenată de Nicolae Roșca.

FINAL România U17 - Bulgaria U17 0-0

UPDATE Suedia - Țara Galilor se încheie 2-1, clasamentul arată astfel înaintea etapei decisive: 1. SUEDIA 6 p., 2. ȚARA GALILOR 3 p., 3.-4. BULGARIA și ROMÂNIA 1 p. (1-2).

MIN. 90+6 Dăm gol, dar arbitrul nu validează reușita pentru fault în atac! Meciul se încheie 0-0, mai avem ceva speranțe pentru calificare, urmează meciul decisiv cu Suedia de pe 26 martie. Suedia - Țara Galilor 2-1 încă se joacă.

MIN. 90+5 Cât noroc! Bulgarii scapă pe contraatac 2 contra 1, dar șutul trimis este lamentabil, mult peste poartă.

MIN. 90+3 Ocazie România! Șutul lui Pîrvu este scos de portarul bulgar.

MIN. 90 Se arată 5 minute de prelungire. Abia acum intră ”nouarul” Iustin Doicaru de la Farul! Suedia are 2-1 cu Țara Galilor.

MIN. 74 Încep să apară gafele în defensiva noastră, bulgarii presează!

MIN. 66 Intră la noi Eric Somandru de la Farul, în locul lui Mario Iordan de la Steaua, care are o ocazie mare după doar câteva secunde! Suedia are 2-0 cu Țara Galilor în cealaltă partidă.

MIN. 46 Începe a doua repriză, cine pierde este OUT de la Campionatul European! În celălalt meci din grupă, Suedia - Țara Galilor 1-0 la pauză.

MIN. 45 Pauză la Buftea, 0-0 după o primă repriză dominată de naționala noastră.

MIN. 24 Bară România! Șutul i-a aparținut lui Alin Techereș, fundașul stânga de la U Cluj.

MIN. 15 Destul de activ este atacantul bulgar Steven Gerard (scris astfel, cu un singur ”r” după ”e”) Gaote, născut în Sofia din tată ivorian și legitimat la Levski.

MIN. 1 Începe meciul, Bulgaria are o ocazie mare încă din primele secunde, însă portarul Ungureanu respinge șutul ”nouarului” Gigov!

Echipele de start din România U17 - Bulgaria U17

ROMÂNIA U17: 1. Ungureanu – 2. Gașpar, 16. Racu, 5. Dumitra, 3. Techereș – 18. Burlacu, 20. Tomșa, 10. M. Toma (Cpt.) – 7. D. Popa, 14. Iordan, 11. Al. Stoian

Rezerve: 12. R. Radu – 4. Laszlo, 6. Ioniță, 8. Petculescu, 9. Doicaru, 13. Ilaș, 15. Cotor, 17. Pîrvu, 19. Somandru

Selecționer: Nicolae Roșca

BULGARIA U17: 1. Kehayov – 4. Argirov, 21. Dimitrov, 3. Tsanev, 15. Petrov (Cpt.) – 20. Bozhkov, 5. Polendakov, 10. Boychev – 11. Kaymakanov, 9. Gigov, 7. Gaote

Rezerve: 12. Penev – 2. Yordanov, 6. Salim, 8. Petrov, 14. Naydenov, 16. Todorov, 17. Ivanov, 18. Naydenov, 19. Dimitrov

Selecționer: Todor Simov

Știrea inițială

În perioada 20-26 martie, țara noastră găzduiește meciurile grupei 2 a Turului de Elită Under 17, ultima rundă înaintea Campionatului European.

În primul meci, naționala sub 17 ani a României nu a făcut față la Buftea selecționatei Țării Galilor, care s-a impus miercuri cu 2-1.

Singurul lucru remarcabil al tinerilor tricolori a fost golul direct din corner marcat de David Popa (FCSB).

Programul Turului de Elită Under 17

Partidele se joacă la Mogoșoaia, Buftea și Chiajna, după următorul program:

20 martie, ora 12:00: Suedia – Bulgaria 2-1, Țara Galilor – ROMÂNIA 2-1

23 martie, ora 12:00: Țara Galilor – Suedia (Chiajna), Bulgaria – ROMÂNIA (CNF Buftea)

26 martie, ora 12:00: Bulgaria – Țara Galilor (CNF Mogoșoaia), ROMÂNIA – Suedia (CNF Buftea)

Cine se califică la EURO U17

Se califică la EURO câștigătoarele celor 8 grupe plus 7 din cele 8 ocupante ale locurilor secunde, cu cele mai bune rezultate în fața echipelor de pe locurile 1 și 3.

Campionatul European U17 din acest an se va disputa în Cipru, în perioada 20 mai – 5 iunie.