NEWS ALERT Fanii lui Napoli, plângere împotriva lui Istvan Kovacs: se cer daune uluitoare! Au intervenit avocații

Napoli AC Milan Istvan Kovacs Liga Campionilor
Data publicarii: Joi 13 Aprilie 2023, 20:57
Data actualizarii: Joi 13 Aprilie 2023, 20:57

Istvan Kovacs a fost aspru criticat de fanii lui Napoli după ce echipa lor a pierdut meciul tur cu AC Milan, 0-1, din turul sferturilor de finală ale UEFA Champions League.

Nemulțumiți de mai multe decizii luate de Istvan Kovacs pe durata meciului, fanii lui Napoli amenință că pregătesc un proces colectiv împotriva lui Istvan Kovacs și a UEFA, în care vor solicita daune în valoare totală de 150 de milioane de euro pentru "încălcarea principiilor corectitudinii sportive".

Fanii lui Napoli, plângere împotriva lui Istvan Kovacs:

Procesul ar urma să fie deschis de asociațiile de fani Noi Consumatori și Napoli Club Maradona. Alături de ele se află avocatul Angelo Pisani, precum și alți colegi ai lui.

"Pregătim un proces colectiv prin care vom solicita daune în valoare de 150 de milioane de euro de la UEFA, Aleksander Ceferin și Marchetti.

Arbitrajul de pe San Siro riscă să distrugă visul unui întreg oraș și al milioanelor de fani care au iubit întotdeauna acest sport, cheltuind naiv bani pentru a fi alături de echipa lor. UEFA nu o poate trata pe Napoli în această manieră", au transmis fanii lui Napoli.

Football Italia scrie că, de-a lungul timpului, au mai existat astfel de inițiative ale unor grupuri de fani, însă "rar au dus undeva".

După meci, la plecarea de la stadion, Istvan Kovacs a fost apostrofat de câțiva jurnaliști din Napoli, care i-au reproșat arbitrului român că a făcut un meci slab. Napoli a emis un comunicat în care "condamnă ferm protestele de la zona mixtă".

Luciano Spalletti l-a criticat și el pe Istvan Kovacs

Unicul gol al meciului de pe San Siro a fost marcat de Ismael Bennacer, în minutul 40. Arbitrul român l-a eliminat pe Andre Zambo Anguissa, în minutul 74, pentru cumul de cartonașe galbene, iar patru minute mai târziu l-a avertizat și pe fundașul sud-coreean Min-Jae Kim pentru proteste. Ambii jucători ai lui Napoli vor fi suspendați la meciul retur.

După meci, Luciano Spalletti s-a arătat deranjat de anumite decizii ale lui Istvan Kovacs. Antrenorul lui Napoli consideră că eliminarea lui Anguissa a fost nedreaptă și reclamă faptul că Rafael Leao, jucătorul lui AC Milan, nu a fost sancționat pentru un gest nesportiv din prima repriză, când a distrus fanionul după o ratare.

"Orice absență este importantă, dar avem jucători care îi pot înlocui. Ne pare rău că nu îl vom avea pe Anguissa, însă, din punctul meu de vedere, nu este corect că a fost elimininat. Dacă tot vorbim de asemenea gesturi, să vorbim despre fanionul lovit de Leao. Acum putem să mergem să le spunem copiilor că e în regulă să lovești fanionul pentru că nu se va întâmpla nimic, nu?

Felicit echipa pentru modul în care a încercat să egaleze, chiar și în inferioritate numerică. Îl felicit și pe Maignan pentru parada din finalul meciului", a spus Luciano Spalletti, la microfonul Sky.