Champions League | Bayern - Salzburg 7-1 și Liverpool - Inter 0-1. Știm primele echipe calificate în sferturi! Bavarezii n-au avut milă de austrieci

Liga Campionilor Bayern Munchen Inter Milano Liverpool Red Bull Salzburg Liga Campionilor
Data publicarii: Marti 08 Martie 2022, 11:59
Data actualizarii: Miercuri 09 Martie 2022, 00:01

Bayern Munchen și Liverpool au obținut calificarea în sferturile de finală ale Ligii Campionilor! Bavarezii s-au impus cu un nemilos 7-1, după 1-1 în tur cu Salzburg, iar ”cormoranii” au pierdut cu 1-0, dar au obținut calificarea grație rezultatului de 2-0 din tur.

Bayern - Salzburg 7-1

Minutul 90+3: Final de meci!

Minutul 85: GOOOOL Bayern! Bavarezii profită de o gafă în defensiva lui Salzburg. Lewandowski trimite excelent cu călcâiul către Sane, iar acesta șutează puternic la colțul scurt și înscrie.

Minutul 84: GOOOL Bayern! Muller reușește ”dubla” cu o reluare din prima, din interiorul careului.

Minutul 71: GOOOL Salzburg! Kjaergaard reduce din diferență cu un șut puternic din interiorul careului, care l-a lăsat fără replică pe Neuer.

Minutul 54: GOOOL Bayern! Muller înscrie cu un șut puternic, pe jos, lângă bară.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45: Pauză!

Minutul 32: GOOOL Bayern! Gnabry duce scorul la 4-0.

Minutul 23: GOOOL Bayern! Lewandowski face show cu austriecii! Polonezul profită de o ieșire greșită a portarului advers și împinge mingea în poartă.

Minutul 21: GOOOL Bayern! Robert Lewandowski transformă încă un penalty, acordat cu arbitrajul video.

Minutul 12: GOOOL Bayern! Bavarezii deschid scorul din penalty prin Robert Lewandowski.

Minutul 1: Fluier de start!

Bayern: Neuer - Pavard, Sule, Hernandez - Gnabry, Kimmich, Musiala, Coman - Muller, Lewandowski, Sane

Salzburg: Kohn - Kristensen, Solet, Wober, Ulmer - Capaldo, Camara, Selwald - Aaronson - Adamu, Adeyemi

Liverpool - Inter Milano 0-1

Minutul 90+5: Final de meci!

Minutul 76: Șansă de 1-1 pentru Liverpool! Mohamed Salah lovește bara porții lui Handanovic.

Minutul 63: Inter rămâne în zece! Alexis Sanchez vede al doilea cartonaș galben și este eliminat.

Minutul 62: GOOOL Inter Milano! Lautaro Martinez deschide scorul pe Anfield.

Minutul 45+7: Pauză!

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Robertson - Jones, Fabinho, Thiago - Salah, Jota, Mane

Inter Milano: Handanovic - Skriniar, De Vrij, Bastoni - Dumfries, Vidal, Brozovic, Calhanoglu, Perisic - Martinez, Alexis

Bayern îl poate folosi pe căpitanul Neuer

În goana după transferul lui Haaland, Bayern tremură pentru calificarea în sferturi după egalul din Austria. Un semn de întrebare este legat de căpitanul Manuel Neuer, dar presa bavareză scrie că goalkeeperul va putea fi folosit de antrenorul Julian Nagelsmann.

Vor lipsi, în schimb, accidentații Alphonso Davies, Corentin Tolisso și Leon Goretzka.

Formațiile probabile

Bayern Munchen: Neuer - Pavard, Sule, Upamecano, Lucas Hernandez - Kimmich, Musiala - Sane, Muller, Coman - Lewandowski

Red Bull Salzburg: Kohn - Kristensen, Piatkowski, Wober, Ulmer - Camara - Suvic, Aaronson, Seiwald - Adamu, Adeyemi

Inter, fără Barella în duelul cu Liverpool

Liverpool este cu un pas în sferturi, după victoria de la Milano, însă managerul Jurgen Klopp nu se va putea baza din primul minut pe Firmino, Thiago Alcantara și Joel Matip, care au revenit la antrenamente și probabil vor fi prezenți pe banca de rezerve.

Adversarii de la Inter îl au indisponibil pe mijlocașul Nicolo Barella, suspendat în Liga Campionilor.

FC Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Konate, Van Dijk, Robertson - Henderson, Fabinho, Naby Keita - Salah, Mane, Luis Diaz

Inter Milano: Handanovic - Skriniar, De Vrij, Bastoni - Dumfries, Vidal, Brozovic, Calhanoglu, Perisic - Dzeko, Lautaro Martinez