„Am pierdut banii și cu asta basta!” Încă un jucător pe care a pariat Becali dezamăgește la FCSB. Cifre îngrozitoare

Kadi Bulgakov
Data publicarii: Marti 14 Decembrie 2021, 09:18
Data actualizarii: Marti 21 Decembrie 2021, 20:11

Gigi Becali făcea un nou pariu în vara acestui an când hotăra să transfere un tânăr jucător de la o rivală din Liga 1.

Spre finalul lunii iulie, FCSB anunța transferul atacantului central Andrei Dumiter de la Sepsi OSK, pentru suma de 350 de mii de euro.

Adus la dorința lui Gigi Becali, Dumiter ar fi trebuit să devină jucător de bază în atacul vicecampioanei, însă la aproximativ cinci lune de la sosirea la FCSB, cifrele acestuia nu arată deloc încurajator.

• EXCLUSIV | „Asta vreau eu de la un atacant!” Reacția lui Becali după ce a renunțat la Ondrasek! Ce a spus despre Mamut și Dumiter

După 19 etape în Liga 1, Andrei Dumiter are doar 11 apariții în tricoul lui FCSB, însă a fost integralist într-un singur meci, victoria cu CS Mioveni, scor 3-0.

Ultima oară Dumiter a fost trimis pe teren, în atacul FCSB-ului, la meciul din campionat, cu Gaz Metan, scor 1-0, însă a fost înlocuit la pauză.

Potrivit InStat, Dumiter a avut un indice de 174, ceea ce l-a făcut cel mai slab jucător de câmp al meciului. Doar portarul lui Mediaș, care a greșit la golul marcat de FCSB, a primit mai puțin: 166.

Deși ar fi trebuit să fie omul cu golul la FCSB, Dumiter a avut o evoluție de coșmar cu Gaz Metan. Nu a tras niciun șut spre poarta lui Vâlceanu și a câștigat doar 26% din duelurile cu adversarii.

În urma evoluției dezastruoase pe care a avut-o în prima repriză, Andrei Dumiter a fost înlocuit la pauză cu Claudiu Keșeru, care a avut o ocazie mare de gol în minutul 53, după o lovitură liberă executată foarte bine.