ajax Eredivisie feyenoord Santiago Gimenez Fotbal extern
Data publicarii: Miercuri 27 Septembrie 2023, 16:56
Data actualizarii: Miercuri 27 Septembrie 2023, 16:57

Derby-ul dintre Ajax și Feyenoord, suspendat duminică, s-a reluat miercuri după-amiază și s-a încheiat cu victoria oaspeților, scor 4-0.

Duminică, partida a fost suspendată în minutul 55, când Feyenoord conducea deja cu 3-0. Fanii lui Ajax nu au mai suportat umilința, au produs haos în stadion și au aruncat mai multe materiale pirotehnice, iar arbitrul a decis să pună capăt jocului.

Derby-ul Ajax - Feyenoord s-a reluat după 3 zile

Până la urmă, partida s-a reluat din minutul 55, însă trei zile mai târziu. În cele 35 de minute rămase, Feyenoord a mai marcat o dată prin mexicanul Santiago Tomas Gimenez, care marcase două goluri și în prima repriză, jucată duminică.

Santiago Gimenez a devenit primul jucător din istoria lui Feyenoord care reușește o triplă contra lui Ajax, la un derby jucat în deplasare, scrie Opta.

Cele 35 de minute disputate miercuri s-au disputat fără spectatori pe Johan Cruijff ArenA.

În urma acestui rezultat, Ajax continuă parcursul foarte slab din acest sezon. Formația condusă de Maurice Steijn ocupă locul 14 în Eredivisie, cu doar 5 puncte acumulate în primele 5 etape.