Chindia Targoviste 1-2 Sepsi Sf. Gheorghe | Fluier FINAL! Sepsi reuseste sa intoarca rezultatul dupa pauza si este din nou pe loc de playoff

Liga 1 Astra FC Arges Poli Iasi Viitorul Superliga Chindia Targoviste - Sepsi, LIVE TEXT de la ora 18:00 | Duel pentru un loc in playoff-ul Ligii 1! Echipele probabile
Live Blog
LIGA 1
Data publicarii: Luni 23 Noiembrie 2020, 20:00
Data actualizarii: Luni 23 Noiembrie 2020, 20:02

Urmarim si comentam impreuna cele mai tari meciuri din Liga 1 pe www.sport.ro si facebook.com/sport.ro.

13:51 23 Nov
Minutul 90+3: Fluier FINAL! Sepsi intoarce rezultatul in cea de-a doua repriza si urca pe loc de playoff.

Minutul 77: GOOOOOL Sepsi! Echipa lui Leo Grozavu trece in mai putin de 10 minute in avantaj! Achahbar are o executie splendida din afara careului, iar Aioani nu a avut ce sa fac la sutul trimis langa bara! Chindia 1-2 Sepsi!

Minutul 68: GOOOOOL Sepsi! Aganovic egaleaza printr-un sut care il ia prin surprindere pe portarul Aioani. Pasa a venit tot de la un fotbalist care a intrat in cea de-a doua repriza. A doua reusita stagionala pentru Aganovic.

Minutul 45: A inceput cea de-a doua repriza! Sepsi cauta egalarea pe tabela!

Minutul 38: Ce greseli in apararea lui Sepsi! Denis Dumitrascu profita de eroarea lui Dincu si il executa pe portarul spaniol Fernandez! 1-0 pentru Chindia Targoviste!

Minutul 29: Prima ocazie importanta a partidei! Claudiu Petrila dribleaza scurt un fundas al Chindiei si trimite un sut pe spatiul portii din afara careului, pe care Mihai Aioani il apara din doi timpi!

Minutul 1: Partida a inceput!

CHINDIA TARGOVISTE - SEPSI SF. GHEORGHE

Primul meci al zilei le pune fata in fata pe Chindia Targoviste si Sepsi Sf. Gheorghe.

Cele doua echipe se lupta in aceasta dupa-amiaza pentru un loc in playoff-ul Ligii 1. Dupa 10 etape, Sepsi este pe locul 6, cu 16 puncte, iar Chindia ocupa a opta pozitie a clasamentului, cu 14 puncte.

Covasnenii au nevoie de o victorie pentru a ramane printre primele echipe din clasament, in conditiile in care in ultimele doua partide au facut doi pasi gresiti, 0-2 cu Academica Clinceni si 1-1 cu FC Hermannstadt.

De cealalta parte, Chindia Targoviste intra pe teren cu un moral bun, gratie victoriei obtinute in fata celor de la Universitatea Craiova, scor 1-0.

Partida dintre Chindia Targoviste si Sepsi Sf. Gheorghe este programata de la ora 18:00 si va fi transmisa in format LIVE TEXT pe www.sport.ro.

Echipele de start de la partida Chindia Targoviste-Sepsi Sf. Gheorghe:

Antrenor Chindia Targoviste: Emil Sandoi

Antrenor Sepsi Sf. Gheorghe: Leo Grozavu

10:12 22 Nov

FC HERMANNSTADT 0-1 ASTRA GIURGIU

Min. 93: Final de meci! Astra Giurgiu se impune in fata lui Hermannstadt!

Min. 81: GOOOOOOOL ASTRA! Valentin Gheorghe primeste o pasa in careu de la Budescu, evita elegant un adversar si trimite mingea printre picioarele portarului de la Sibiu!

Min. 73: Dubla ocazie Hermannstadt! Karanovic nu il putea invinge pe portarul Astrei din cativa metri in prima faza, mingea ricoseaza la Jo Santos, care din fata portii nu il poate bate pe Lazar. Doua parade reusite de portarul giurgiuvenilor in cateva secunde!

Min. 51: Ocazie Astra! Graovac trimite o lovitura cu capul, iar portarul sibienilor respinge cu varful degetelor mingea in transversala.

Min. 42: Ocazie Astra! Budescu a trimite un sut in blocaj, dupa o actiunea individuala a lui Merloi! Mingea a ricosat dintr-un jucator al sibienilor in corner!

Min. 23: Ocazie Astra! Valentin Gheorghe a preluat o actiune pe cont propriu, a intrat in careu, dar a trimis pe langa poarta.

Min. 17: Ocazie Hermannstadt! Jo Santos expedieaza din lovitura libera un sut periculos din afara careului, dar partarul Astrei respinge in corner.

Min. 1: A inceput meciul!

Echipele de start:

FC Hermannstadt: Cristiano - Voda, Viera, Stoica, Oprut - Addae, Romario - Joalisson, Mustivar, Alhassan - Fabio Fortes

Rezerve: Belu, Bastos, Buzan, Karanovic, Scarlatache

Astra Giurgiu: Lazar - Sousa, Graovac, Dima, Radunovic - Gheorghe, Crepulja, Canadjija, Merloi - Azulay, Budescu

Rezerve: Bruno, Riza, Montini, Balaure, Moise, Wuthrich, Stahl, Radut, Popa

Prima partida de astazi din Liga 1 le pune fata in fata pe FC Hermannstadt si Astra Giurgiu.

Cele doua echipe au cate o infrangere si cate o remiza in ultimele meciuri din campionat, aflandu-se in partea inferioara a clasamentului.

Echipa lui Ruben Albes are 11 puncte dupa primele 10 etape si este pe locul 12 in clasament, obtinand 5 remize, cu Dinamo (1-1), Academica Clinceni (2-2), Gaz Metan Medias (1-1), UTA Arad (1-1) si Sepsi (1-1), doua victorii, cu Chindia Targoviste (3-1) si FC Botosani (2-1), si 3 infrangeri, cu CFR (0-1), FCSB (0-5) si Universitatea Craiova (0-1).

De cealalta parte, Astra are doar 5 puncte si ocupa ultimul loc al clasamentului. Giurgiuvenii au obtinut o singura victorie in acest sezon, in fata celor de la Poli Iasi (4-0), avand doua remize, cu Sepsi (2-2) si Dinamo (1-0) si 7 infrangeri, suferite in fata celor de la FCSB (0-3), Universitatea Craiova (0-2), CFR Cluj (0-2), Viitorul (1-4), FC Voluntari (2-3), FC Arges (0-1) si Academica Clinceni (0-2).

Cele doua echipe s-au mai intalnit in trecut de 4 ori, doua partide fiind castigate de Astra, iar celelalte doua incheindu-se cu scor de egalitate.

Meciul dintre FC Hermannstadt si Astra Giurgiu este programat de la ora 17:00 si va fi transmis in format LIVE TEXT pe www.sport.ro.

Echipele probabile:

FC Hermannstadt: Cristiano - Voda, Viera, Stoica, Oprut - Addae, Pires - Caiado, Mayoral, Jo Santos - Fabio Fortes

Astra Giurgiu: Lazar - Bruno, Graovac, Dima, Radunovici - Radut, Crepulja, Canadjija, Gheorghe - Stahl, Budescu
09:00 21 Nov
ACADEMICA CLINCENI 1-0 FC VIITORUL

Min. 90:
Final de meci. Academica Clinceni se impune cu 1-0 in fata celor de la Viitorul, gratie unul gol spectaculos reusit de Pashov.

Min. 55:
Academica Clinceni ramane in inferioritate numerica dupa ce Chunchukov primeste al doilea cartonas galben dupa o simulare in careu.

Min. 46:
S-a reluat meciul.

Min. 45:
S-a incheiat prima repriza. Gazdele intra la cabine cu avantaj minim pe tabela.

Min. 30: GOOOL Academica Clinceni!
Pashov a deschis scorul cu un voleu excelent din fata portii.

Min. 19:
Gabi Iancu a ratat o lovitura de la 11 metri acordata dupa un fault asupra lui Matan. Valceanu apara.

Min. 1:
A inceput meciul.

Academica Clinceni:
Valceanu - Pashov, Jutric, Bilali, Parvulescu - Dumitriu, Cascini - Petrescu, Longher, Cordea - Chunchucov

Rezerve: Soare, Achim, Gardos, Chandarov, Boiciuc, Markovic, Ventura, Serban, Cebotaru

Viitorul: Cabuz - Boboc, Dobrosavlevici, Ortega, De Nooijer - Ciobanu, Mladen, Matei - Iancu, Luckassen, Matan

Rezerve: Tordai, Georgescu, Ganea, Ely Fernandes, Casap, Gaztanaga, Dussaut, Stoian

Primul meci al zilei este, conform clasamentului, unul echilibrat in care se infrunta doua vecine de clasament. Academica Clinceni, care este pe locul 5 in clasament, cu 16 puncte, primeste vizita celor de la FC Viitorul, care se afla pe locul 6, tot cu 16 puncte.

In acest sezon, Academica Clinceni nu a pierdut decat duelurile cu CFR Cluj (1-2) si FCSB (0-2), reusind sa se impuna in fata celor de la Gaz Metan Medias (2-0), Universitatea Craiova (1-0), Sepsi Sf. Gheorghe (2-0) si Astra Giurgiu (2-0) si sa obtina 4 remize, cu FC Hermannstadt (2-2), Chindia Targoviste (0-0), FC Botosani (0-0) si UTA Arad (0-0).

De cealalta parte, FC Viitorul s-a impus in meciurile cu Astra (4-1), FC Voluntari (2-0), Poli Iasi (3-0, la masa verde) si Dinamo (2-1), obtinand 4 remize, cu UTA Arad (1-1), Sepsi (1-1), CFR Cluj (1-1) si FC Arges (2-2) si fiind invinsa de FCSB (0-3) si Universitatea Craiova (1-4).

Echipa lui Ilie Poenaru are 3 victorii consecutive, in timp ce constantenii nu au mai pierdut in Liga 1 de la jumatatea lunii septembrie, avand 7 meciuri fara esec.

Partida dintre Academica Clinceni si FC Viitorul este programata de la ora 13:00 si va fi transmisa in format LIVE TEXT pe www.sport.ro.

Academica Clinceni: Valceanu - Pasov, Jutrici, Gardos, Dobrescu - Cebotaru, Cordea - Cascini, Cr. Tanase, Morar - Andronic

Viitorul: Tordai - Dussaut, Ghita, Dobroslavevici, De Nooijer - Fernandez, Gaztanaga, Casap - Iancu, Luckassen, Ely
11:32 20 Nov

POLI IASI 1-1 FC ARGES

Min. 62: GOOOOL ARGES! Tofan il vede bine pe Malele in interiorul careului. Atacantul a scapat de Frasinescu, s-a inaltat si a trimis cu capul in poarta!

Min. 40: GOOOOL POLI IASI!
Andrei Cristea primeste la marginea careului si suteaza cu exteriorul, balonul se duce pe langa Micle direct in poarta!

Poli Iasi:
Axinte – Onea, Frasinescu, Baxevanos, Busu – Vanzo, Breeveld, Passaglia – Popadiuc, A. Cristea, Calcan

Rezerve: Bosz, Angiulli, Cabral, F. Cristea, De Iriondo, Mensah, Platini, A. Stan, Zajmovic

Antrenor: Daniel Pancu

FC Arges: Micle – Tofan, Leca, Maric, Musat – Draghici, Meza Colli, Serban, Grecu – Malele, Mediop

Rezerve: Greab, Deslandes, Blejdea, Honciu, Marakis, Mirica, Nastasie, Palic, Serbanica

Antrenor: Ionut Codrut Mosteanu

Partida care deschide a 11-a etapa din Liga 1 le pune fata in fata pe Poli Iasi si FC Arges.

Cele doua echipe sunt vecine de clasament dupa primele 10 etape ale sezonului. Iesenii ocupa locul 13, cu 9 puncte, iar pitestenii sunt pe a 14-a pozitie a clasamentului, cu 8 puncte.

Poli Iasi are 5 infrangeri consecutive in Liga 1, fiind invinsa in ultimele etape de Universitatea Craiova (0-1), Sepsi Sf. Gheorghe (1-4), Astra (0-4), Viitorul (0-3, la masa verde) si FC Voluntari (0-4).

De cealalta parte, FC Arges are un singur esec in ultimele etape, pierzand doar duelul cu CFR Cluj (0-2) din ultima etapa dinaintea pauzei cauzate de meciurile echipelor nationale.

Partida dintre Poli Iasi si FC Arges este programata astazi, de la ora 17:30, si va fi transmisa in format LIVE TEXT pe www.sport.ro.

Poli Iasi: Bosz - Onea, Frasinescu, Baxevanos, Busu - Talmaciu, de Iriondo, Passaglia - Platini, Zajmovic, Vanzo

FC Arges: Micle - Matei, Leca, Deslandes, Musat - Draghici, Maric, Prepelita, Serban - Mezza Colli - Malele

11:30 20 Nov