OFICIAL Mijlocașul defensiv a revenit în Superliga după doi ani în Franța: a semnat cu Farul Constanța

Mijlocașul defensiv a revenit în Superliga după doi ani în Franța: a semnat cu Farul Constanța Superliga

Farul Constanța a oficializat transferul lui Tony Njike. Mijlocașul defensiv francez se întoarce în campionatul României, după ce a mai evoluat în trecut pentru FC Argeș.

Jucătorul în vârstă de 28 de ani a ajuns la un acord pentru a îmbrăca tricoul constănțenilor în următoarele două sezoane.

În ultimele două ediții de campionat, Njike a jucat în Franța, la nivelul ligii a treia, pentru formația Quevilly - Rouen Métropole (QRM). În tricoul acestei echipe a strâns 51 de apariții pe teren, timp în care a reușit să ofere cinci pase decisive.

  • Fc arges cs mioveni superliga superbet 18122022 tony njike 1

Din liga a treia franceză, înapoi pe prima scenă a fotbalului românesc

Mijlocașul este familiarizat cu fotbalul românesc. În sezonul 2022-2023, el a făcut parte din lotul celor de la FC Argeș. Pentru echipa piteșteană a bifat 37 de meciuri în toate competițiile și a contribuit cu patru assist-uri.

Fotbalistul și-a făcut junioratul la Bordeaux B. De-a lungul carierei sale, el a mai evoluat în Franța pentru Châteauroux, Ajaccio și Cholet.

„Farul Constanța a ajuns la un acord cu mijlocașul defensiv francez Tony Njike, care a semnat un contract valabil pentru următorii 2 ani. Mult succes în alb-albastru, Tony!”, au transmis cei de la Farul Constanța.

Publicitate
Modifică setările cookies
Don’t miss out on our news and updates! Enable push notifications
Get notifications about important news!