Dunajska Streda - FCSB | „Sunt la fel!” Comparația neașteptată a lui Târnovanu cu privire la adversara "roș-albaștrilor"

FCSB Dunajska Streda - FCSB Gigi Becali Nicolae Dica Stefan Tarnovanu Superliga
Data publicarii: Miercuri 03 August 2022, 16:25
Data actualizarii: Miercuri 03 August 2022, 16:42
FCSB se va duela astăzi cu Dunajska Streda în turul al treilea preliminar Conference League. Partida este LIVE TEXT pe sport.ro.

"Roș-albaștrii" au trecut de Saburtalo Tbilisi (0-1/4-2) în turul secund, iar acum elevii lui Nicolae Dică sunt pregătiți să treacă mai departe în Conference League.

Ștefan Târnovanu, cel care va apăra poarta FCSB-ului, a vorbit despre adversara sa și a comparat-o cu Petrolul Ploiești. Goalkeeper-ul a evidențiat faptul că terenul este asemănător și ambele echipe îmbracă aceleași culori.

Târnovanu: „Sunt la fel!”

„Din ce am văzut au suporteri, stadionul seamănă destul de mult cu Ilie Oană, văd că şi culorile sunt la fel, precum cele ale Petrolului. Nu mai contează asta, trebuie să facem un meci bun şi să câştigăm”, au fost cuvintele lui Târnovanu, potrivit AS.

FCSB - Saburtalo Tbilisi 4-2

Partida de pe Arena Națională a reprezentat debutul lui Nicolae Dică ca antrenor la FCSB, fiind al doilea mandat al tehnicianului la echipa la care a evoluat și ca jucător.

Golul a venit în minutul 44, când Dawa a marcat dintr-o lovitură cu capul, în urma unui corner. Avantajul a fost mărit prin reușita superbă a lui Edjouma din minutul 56.

Oaspeții au redus diferența în minutul 69, Goshteliani reușind să marcheze cu capul. După 8 minute, Tabatadze a restabilit egalitatea și erau în avantaj la general, scor 3-2.

Aflat în postura de căpitan după plecarea lui Florin Tănase, Florinel Coman și-a trecut numele pe tabela marcatorilor în minutul 79, iar cu două minute înaintea terminării timpului regulamentar, Cordea a obținut un penaly, transformat impecabil de Risto Radunovic.