Dinamo și FC Botoșani, la baraj! Meciul de la Craiova, întrerupt în urma incidentelor din tribune

Dinamo FC Botosani FC U Craiova fc voluntari Poli Iasi Superliga
Data publicarii: Duminica 12 Mai 2024, 23:28
Data actualizarii: Duminica 12 Mai 2024, 23:38

Meciurile Dinamo - UTA Arad, FC U Craiova - FC Hermannstadt, Poli Iași - Petrolul Ploiești, FC Voluntari - U Cluj și Oțelul Galați - FC Botoșani au fost LIVE TEXT pe Sport.ro.

Clasament final play-out

Standings provided by Sofascore

Dinamo - UTA Arad 2-0

Final de meci!

Minutul 18 - GOOL Dinamo! Amzăr execută perfect un corner, iar Patriche a reluat din interiorul careului mic, cu capul.

Minutul 14 - GOOL Dinamo! Abdallah deschide scorul, cu o lovitură cu capul, din plonjon, în urma unei centrări a lui Amzăr.

A început partida!

FCU Craiova - Hermannstadt 1-3

În urma incidentelor din tribune, Marian Barbu a oprit partida și a trimis echipele la vestiare pentru zece minute, urmând să fie reluat după această perioadă.

Minutul 82 - GOOL FC Hermannstadt! Gabi Iancu profită de greșelile din apărarea oltenilor și reușește dubla, în finalul partidei!

Minutul 59 - GOOL FC Hermannstadt! Gabi Iancu marchează cu capul, în urma unei centrări de la Ianis Stoica.

Minutul 55 - GOOL FC Hermannstadt! Balaure îi centrează perfect pe Sota Mino, care marchează cu capul, fără șansă pentru Căbuz!

Minutul 48 - GOOL FCU Craiova! Blănuță deschide scorul în urma unui șut spectaculos din afara careului.

Minutul 32 - GOL anulat pentru FC Hermannstadt! Oaspeții reușesc să marcheze prin Ianis Stoica, însă reușita este anulată în urma verificării VAR, pe motiv de offside!

Oțelul Galați - FC Botoșani 2-0

Minutul 45 - GOOL Oțelul Galați! Rusevic majorează scorul pentru gazde, după ce scapă de fundașii adverși și marchează cu un șut puternic.

Minutul 12 - GOOL Oțelul Galați! Gaitan reia spectaculos cu capul din preajma punctului cu var și plasează mingea lângă bara transversală.

Poli Iași - Petrolul Ploiești 2-0

Minutul 70 - GOOL Poli Iași! Roman şutează, mingea respinsă de portarul Petrolului ajunge la Bettaieb, care înscrie.

Minutul 69 - GOOL Poli Iași! Itu împinge mingea în poartă, după o centrare venită din corner.

FC Voluntari - U Cluj 0-1

Minutul 18 - GOOL U Cluj! Dan Nistor marchează din lovitură de pedeapsă, obținută în urma unui fault comis de portarul de la FC Voluntari.

Clasamentul LIVE din play-out-ul Superligii și criteriile de departajare

Clasamente oferite de Sofascore

* Primul criteriu este ”rotunjirea” la intrarea în play-out - doar FC Voluntari NU a beneficiat de aceasta și astfel va termina peste orice adversară aflată la egalitate de puncte.

* Al doilea criteriu de departajare în cazul în care echipele termină la egalitate de puncte este reprezentat de clasarea din sezonul regulat. Dintre cele cinci cu emoții la retrogradare, Poli Iași stă cel mai bine (locul 12), urmată în ordine de FC U Craiova, Dinamo, FC Voluntari și FC Botoșani.

.................................................................................................................................................................................

Duminică, de la ora 21:30, se joacă ultima etapă din play-out-ul Superligii, la finalul căreia vom afla cele două echipe retrogradate în Liga 2 și cele două echipe care vor prinde barajul de supraviețuire.

Meciurile Dinamo - UTA Arad, FC U Craiova - FC Hermannstadt, Poli Iași - Petrolul Ploiești, FC Voluntari - U Cluj și Oțelul Galați - FC Botoșani sunt LIVE TEXT pe Sport.ro.

Dinamo și FC U Craiova, cu un picior și jumătate în Liga 2!

Dinamo și FC U Craiova par echipele condamnate la retrogradare. "Câinii" vor juca în ultima etapă împotriva celor de la UTA, în timp ce oltenii lui Adrian Mititelu vor primi vizita lui FC Hermannstadt. Victoriile nu le sunt suficiente celor două și au nevoie ca rivalele să facă pași greșiți.

Dintre cele 5 echipe rămase în lupta pentru evitarea retrogradării, FC Voluntari este singura care nu a beneficiat de rotunjire la intrarea în play-out, astfel că va termina peste orice adversară aflată la egalitatea de puncte.

Al doilea criteriu de departajare în cazul în care echipele termină la egalitate de puncte este reprezentat de clasarea din sezonul regulat. Dintre cele cinci, Poli Iași stă cel mai bine (locul 12), urmată în ordine de FC U Craiova, Dinamo, FC Voluntari și FC Botoșani.

Ce trebuie să se întâmple ca Dinamo să evite retrogradarea

Să învingă UTA Arad. Dacă nu câștigă, Dinamo e retrogradată direct indiferent de rezultatele adversarelor!

FC U Craiova să nu câștige contra lui FC Hermannstadt

Una dintre FC Botoșani, FC Voluntari și Poli Iași să piardă

Ce trebuie să se întâmple ca FC U Craiova să evite retrogradarea

Să învingă FC Hermannstadt. Dacă nu câștigă, FC U Craiova e retrogradată indiferent de rezultatele adversarelor!

Veste mare pentru Dinamo la Comisia de Recurs! Anunțul făcut cu două zile înaintea finalei cu UTA

Comisia de Recurs a judecat apelul făcut de Dinamo împotriva suspendării lui Hakim Abdallah.

Hakim Abdallah (26 de ani), atacantul lui Dinamo, era suspendat șase etape după un fault violent asupra lui Romario Benzar în meciul cu FC Botoșani, câștigat de moldoveni cu 2-1 pe 23 aprilie.

Comisia de Recurs a schimbat hotărârea și a redus suspendarea la doar două etape, astfel că Abdallah va fi apt pentru meciul cu UTA Arad, din ultima etapă a play-out-ului, duminică, de la 21:30.

"SC DINAMO 1948 SA vs CDE A LPF – Sancțiune disciplinară. Admite recursul. Desființează Hotărârea CDE nr. 139/30.04.2024. În temeiul art. 63.1. lit. a), raportat la art. 63.2.4 lit. a) teza 1 din Regulamentul Disciplinar, sancționează jucătorul Abdallah Hakim Djamel cu suspendare pentru două jocuri și penalitate sportivă de 10.000 lei.

Definitivă și executorie pe plan intern. Hotărârea poate fi atacată la TAS  în termen de 21 zile de la comunicare. Pronunțată în ședință nepublică la sediul LPF, azi, 10.05.2024", se arată pe site-ul LPF.