Ce se întâmplă cu CFR Cluj? "Jucători care merg pe teren! Niciodată n-am văzut asta"

CFR Cluj Andrei Vochin FC U Craiova Superliga
Data publicarii: Duminica 24 Iulie 2022, 18:40
Data actualizarii: Duminica 24 Iulie 2022, 18:41
CFR Cluj a suferit primul eșec din acest sezon de Superligă, la Craiova, contra lui FC U, scor 1-3.

Deși a deschis scorul prin Ciprian Deac, în minutul 14, campioana României a pierdut clar. Van Durmen a restabilit egalitatea în minutul 32, iar Compagno a adus gazdele în avantaj cu un gol înscris în startul reprizei secunde.

CFR Cluj, eșec clar la Craiova, contra lui FC U

FC U Craiova a stabilit scorul final în minutul 73, când apărarea lui CFR Cluj a fost surprinsă la o lovitură liberă, iar Van Durmen și-a trecut în cont dubla.

Andrei Vochin, membru în Comisia Tehnică a FRF, nu își explică prestația foarte slabă a lui CFR Cluj, mai ales că formația din Gruia venea după un meci accesibil, contra campioanei Andorrei.

"Chiar nu pot să înțeleg să arăți așa după ce joci cu campioana Andorrei. Ai și schimbat jucători. Ei au jucat cu Celtic, Sevilla, Rennnes, cu echipe importante, care te întind rău. Niciodată nu am văzut astfel de momente statice ale campioanei României, niciodată n-am văzut jucătorii acestei echipe să meargă pe teren.

Azi n-am văzut nici acele 30 de minute de pressing. În primele 12 minute, Craiova nu și-a lăsat adversarul să iasă din teren, i-au pasat, au avut două ocazii mari, iar golul lui Deac a venit absolut de nicăieri. Nu știu ce s-a întâmplat, nu pot să înțeleg", a spus Andrei Vochin, la Orange Sport.

Pentru CFR Cluj urmează returul cu Inter Escaldes, din turul 2 preliminar al Conference League, miercuri, de la ora 18:00. În tur, campioana României s-a impus clar, scor 3-0.