FOTO FC U Craiova - CFR Cluj 3-1. Strălucitorul Bauza îi provoacă insolație campioanei. Meci de vis pentru olteni

Data publicarii: Duminica 24 Iulie 2022, 17:55
Data actualizarii: Duminica 24 Iulie 2022, 17:55

FC U Craiova a obținut o victorie entuziasmată contra campioanei CFR Cluj, pe teren propriu, scor 3-1.

24-07-2022 17:56

Juan Bauza, MVP în FC U Craiova - CFR Cluj 3-1

Meciul s-a disputat la o temperatură de aproximativ 40 de grade Celsius, iar arbitrul Andrei Chivulete a acordat câte două pauze de hidratare în fiecare repriză.

FC U Craiova a început mai bine și a avut o primă ocazie în minutul 8, când Radu Negru a fost blocat în ultimul moment de Bălgrădean. CFR Cluj a dat rapid replica și a deschis scorul în minutul 14, când Păun l-a găsit excelent în careu pe Deac, iar veteranul ardelenilor a marcat cu o scăriță.

Cu Marius Croitoru în tribune, suspendat, oltenii au egalat în minutul 32. Bauza a reușit o cursă excelentă în flancul drept și a pasat perfect pentru Van Durmen, care l-a învins pe Bălgrădean.

Petrescu a făcut două schimbări la pauză, însă a încasat gol după doar 40 de secunde. Faza a plecat de la același Bauza, care a iuțit jocul în flancul drept pentru Negru. Fundașul a centrat în careu, iar Compagno a înscris pentru 2-1 din șase metri.

După trecerea în avantaj, tot FC U Craiova a fost mai periculoasă, iar scorul final a fost stabilit de Van Durmen, care a reușit dubla, în minutul 72. Achim a executat rapid o lovitură liberă și l-a găsit liber pe belgian, care a înscris cu un șut pe lângă Bălgrădean.

S-a terminat 3-1, iar FC U Craiova obține primele puncet din acest sezon. De partea cealaltă, CFR Cluj pierde pentru prima dată în aceast sezon și are golaveraj negativ: 2-3.
24-07-2022 17:55

FC U Craiova - CFR Cluj 3-1

Min. 90+3: FINAL! FC U Craiova - CFR Cluj 3-1.

Min. 72:
GOL FC U Craiova, Van Durmen face dubla! Achim execută rapid o lovitură liberă și surprinde defensiva campioanei. Belgianul e nemarcat în careu și șutează pe lângă Bălgrădean.

Min. 62: Ocazie FC U Craiova! Compagno găsește o pasă perfectă pentru Bauza în careu, însă decarul oltenilor reia imprecis dintre Yuri și Braun.

Min. 46: GOL FC U Craiova! La 40 de secunde după primul fluier din repriza secundă, Compagno înscrie. Faza a plecat de la Bauza, care l-a găsit bine în flancul drept pe Negru. A urmat o centrare în careu, o paradă a lui Bălgrădean la lovitura de cap a lui Baeten și finalizarea simplă a lui Compagno din șase metri.

Min. 46:
Start în repriza secundă. CFR Cluj face două schimbări la pauză: ies Debeljuh și Păun, intră Jefte și Mistrati.

Minutul 45+3: Pauză! FC U Craiova - CFR Cluj 1-1.

Minutul 32:
GOL FC U Craiova! Bauza scapă în flancul drept, pătrunde în careu și pasează excelent pentru Van Durmen, care îl învinge pe Bălgrădean fără emoții.

Minutul 25: Karlo Muhar are nevoie de îngrijiri medicale, după ce este lovit cu cotul de Van Durmen. Mijlocașul lui CFR Cluj sângerează în zona buzei, dar Andrei Chivulete îi arată doar galben jucătorului gazdelor.

Min. 14: GOL CFR Cluj! Păun pasează perfect pentru Ciprian Deac în careul oltenilor, iar veteranul campioanei finalizează cu o scăriță.

Min. 8:
Ocazie FC U Craiova! Asamoah trimite o pasă excelentă în careu, însă șutul lui Radu Negru este respins de Bălgrădean.

Min. 1:
Începe meciul!

24-07-2022 15:02

FCU - CFR | ECHIPELE DE START

FCU Craiova: Popa - Huyghebaert, Paramatti, Duarte, Negru - Achim, Asamoah - Van Durmen, Bauza, Baeten - Compagno; Rezerve: Mogoșanu, Grigore, Albu, Blidar, Sidibe, Marquet, Bahassa, Chițu, Bălan.

CFR Cluj: Bălgrădean - Malico, De Sousa, Graovac, Braun - Muhar, Boateng, Deac - Petrila, Debeljuh, Păun; Rezerve: Scuffet, Manea, Bălan, Hoban, Bordeianu, Gidea, Hammershoy, Yeboah, Betancor.

24-07-2022 10:02

FC U Craiova - CFR Cluj, LIVE TEXT de la 16:00 și la 40 de grade

Campioana CFR Cluj joacă astăzi în deplasare cu FC U Craiova în etapa a doua din Superliga, meci care poate fi urmărit în format LIVE TEXT pe sport.ro începând cu ora 16:00.

La ora partidei de pe stadionul ”Ion Oblemenco” se anunță o temperatură de 40 de grade, conform prognozei meteo, iar reprogramarea partidei a stârnit numeroase reacții controversate.

Oficialii oltenilor nu au fost de acord cu amânarea meciului, în timp ce campioana României și-ar fi dorit să aibă suficient timp pentru pregătirea returului din turul doi preliminar din Conference League, cu Inter d'Escaldes.

Dan Petrescu: ”Sper să nu pățească nimeni nimic, mie îmi e cam frică”

Ora de disputare a meciului îl îngrijorează pe tehnicianul celor de la CFR Cluj, ținând cont că la acel moment sunt anunțate temperaturi de peste 40 de grade.

"Tot timpul e presiune, sunt conștient că avem nevoie de victorii. Nu îmi doream să vină acest meci din mai multe motive - căldură, deplasare și mici probleme de lot. Trebuie să jucăm, dar sper să nu pățească nimeni nimic. Mie îmi e cam frică. Poate numai la Mondialul din 94 a mai fost căldura asta. După meci, doctorul ne cântărea și spunea că pierdem 4 kilograme pe meci.

Craiova a făcut o echipă mult mai competitivă. Au ambiții mari, îl respect pe patron. E și el lângă echipă. Toți își doresc victoria. După cum au jucat cu Farul, au ambiții mari cu CFR Cluj. Marius Croitoru a avut rezultate bune cu noi, trebuie să vadă că nu e ușor să antreneze mai multe echipe. E un antrenor care știe ce face", a declarat Dan Petrescu la conferința de presă dinaintea partidei.

24-07-2022 10:01

Lovitura dată de FC U Craiova: l-a transferat pe fostul stoper al lui Schalke, Leverkusen, Leipzig sau Hamburg

Vineri, grecul Kyriakos Papadopoulos (30 de ani) a semnat un contract valabil pe doi ani cu FCU Craiova.

Clubul din Oltenia a reușit, după circa o lună de negocieri, aducerea unuia dintre cei mai titrați jucători care a evoluat vreodată în campionatul intern.

Papadopoulos, fundaș central, are un CV impresionant ce include 136 de meciuri jucate în Bundesliga și 8 goluri marcate, evoluând pentru echipe precum: Schalke 04, Bayer Leverkusen, RB Leipzig și Hamburg SV.