Stefan Radu AS Roma - lazio Lazio Italia Ștefan Radu / Lazio
Data publicarii: Luni 07 Noiembrie 2022, 09:05
Data actualizarii: Luni 07 Noiembrie 2022, 09:06

Chiar dacă a fost rezervă pe tot parcursul partidei AS Roma - Lazio 0-1, Ștefan Radu (36 de ani) s-a ales cu un cartonaș galben.

Fundașul român a devenit viral pe rețelele de socializare cu gestul său din finalul partidei. În minutul 87, când gazdele erau în căutarea golului egalizator, Radu a ”arestat” o minge trimisă în aut. Rui Patricio, portarul Romei, a vrut să repună rapid, dar nu a fost lăsat de fundașul român, care a încercat să-i ”ascundă” mingea.

Radu i-a ”cucerit” din nou pe fanii lui Lazio cu gestul său. Mai în glumă, mai în serios, mai mulți fani au cerut, pe rețelele de socializare, ca acesta să fie votat ”jucătorul meciului”.

Portarul portughez s-a ales cu un cartonaș galben pentru că l-a îmbrâncit pe fundașul român. Și Radu a fost sancționat cu ”galben” din partea centralului Daniele Orsato pentru gestul său.

Câteva dintre reacțiile fanilor lui Lazio de pe Twitter:

”Mamma mia, Radu, cât m-ai făcut să mă bucur aici!”

”Dar Radu? Lazio ar trebui să-l pună în competiția pentru MVP!”

”Jucătorul meciului: Radu”

”Radu, te iubesc!”

”Votați-l cu toții pe Ștefan Radu!”

Pe teren, Lazio a câștigat derby-ul cu 1-0. Anderson a marcat unicul gol al partidei în minutul 29, după ce a profitat de o gafă în defensiva Romei, ”taxată” de Pedro.

În următoarea partidă, Lazio va juca pe teren propriu cu cei de la Monza, în timp ce AS Roma se va deplasa pe terenul celor de la Sassuolo.