VIDEO S-a pus 'zid' în fața lui Mbappe la Euro 2020, iar acum a făcut show în Bundesliga! Sommer, intervenția sezonului în Germania

Yann Sommer Borussia Monchengladbach Bundesliga mainz Germania
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Duminica 03 Aprilie 2022, 23:06
Data actualizarii: Duminica 03 Aprilie 2022, 23:13

Monchengladbach și Mainz s-au întâlnit în etapa cu numărul 28 din Bundesliga, 1-1.

Duelul dintre cele două l-a avut protagonist pe eroul Elveției de la EURO 2020, disputat în vara anului trecut, Yann Sommer. Portarul elvețian care i-a 'interzis' lui Mbappe și campioanei mondiale Franța, prezența în sferturile de finală ale turneului , a reușit intervenții incredibile în meciul cu Mainz.

Yann Sommer, intervenția sezonului în meciul Monchengladbach - Mainz

Goalkeeper-ul a avut o intervenție incredibilă în minutul 48, când echipa sa conducea cu 1-0. Jonathan Burkardt a șutat din fața porții, singur cu portarul, însă Sommer a respins aflându-se în genunchi, cu o singură mână.

Mai mult decât atât, elvețianul a mai avut intervenții extrem de bune pe tot parcursul partidei, fiind cel mai bun jucător de pe teren.

VIDEO - Momentul în care Kylian Mbappe ratează penalty-ul decisiv la EURO 2020

Yann Sommer a fost jucător cheie în victoria Elveției de pe Arena Națională, din optimile de finală EURO 2020. Meciul s-a decis la loviturile de departajare, acolo unde portarul l-a blocat perfect pe Kylian Mbappe, eliminând astfel campioana mondială.