CFR Cluj, prima echipa salvata de noua regula FIFA. Campioana Romaniei ar fi fost eliminata dupa 90 de minute in sezonul trecut

CFR Cluj uefa champions league Fotbal intern Noua regula FIFA o trimite pe CFR in turul doi al Champions League! Daca meciul s-ar fi jucat anul trecut, CFR ar fi fost eliminata dupa 90 de minute
Iosif Pintilie
Data publicarii: Miercuri 14 Iulie 2021, 09:31
Data actualizarii: Miercuri 14 Iulie 2021, 09:43

CFR Cluj a trecut de Borac, cu scorul de 4-3 la general, insa echipa pregatita de Marius Sumudica ar fi putut fi eliminata din minutul 90.

Borac conducea cu 2-0 la finalul timpului regulamentar, iar, daca fosta regula a FIFA, legata de golul din deplasare, CFR ar fi fost eliminata, fara sa aibe sansa de a intra in prelungiri.

CFR este prima echipa care profita de abrogarea regulii golului in deplasare. CFR s-a impus acasa cu 3-1, insa golul marcat de Borac, in Gruia, ar fi putut face diferenta pe tabela. Borac a marcat in minutele 60 si 64, prin Vranjes si Zakaric, in timp ce CFR a inscris in minutul 118, prin Chipciu.

• Noua regula FIFA o trimite pe CFR in turul doi al Champions League! Daca meciul s-ar fi jucat anul trecut, CFR ar fi fost eliminata dupa 90 de minute

La finalul meciului, Marius Sumudica a avut un discurs dur, spunand ca partida din Gruia ar fi trebuit sa se termine cu scorul de 7-0. Regula golului de aur a fost introdusa in 1965. Aceasta a fost abrogata in urma unei discutii intre reprezentantii FIFA si reprezentantii celor mai importante institutii de fotbal din lume.

Vezi aici tot ce s-a intamplat in meciul Borac - CFR 2-1.