Cosmin Contra i-a făcut praf pe toți după Al Hilal - Damac: ”O spun public”

Cosmin Contra Al Hilal - Damac Saudi Pro League Campionate externe Cosmin Contra, antrenor Damac / Foto: Twitter @Damac_Club
Data publicarii: Duminica 17 Martie 2024, 17:09
Data actualizarii: Duminica 17 Martie 2024, 17:08

Cosmin Contra (48 de ani) se află la Damac FC din martie 2023 și mai are contract valabil până la finele actualei stagiuni.

În etapa #24 din Arabia Saudită, Damac a făcut deplasarea pe ”Kingdom Arena” din Riyadh pentru confruntarea cu Al Hilal. La capătul celor 90 de minute, gazdele s-au impus cu 2-1.

După meciul de la Riyadh, Cosmin Contra a răbufnit la adresa arbitrajului și susține că Al Hilal e un club care a transferat jucători importanți, astfel încât să nu beneficieze de ajutorul arbitrilor.

”În primul rând, o felicit pe Al-Hilal pentru cea de-a 29-a victorie consecutivă. A fost o rușine de arbitraj. Ar fi trebuit să avem un penalty, iar Saud Abdulhamid ar fi trebuit eliminat.

Este rușinos. Greșelile arbitrilor ne costă jocul. Al-Hilal a cheltuit mulți bani pe transferuri și nu are nevoie de ajutorul arbitrilor. Damac a fost tratată pe nedrept și a meritat mai mult.

Prefer arbitrii locali. Dați-mi voie să o spun public. Mi-a ajuns să aduceți arbitri care strică jocurile”, a spus Cosmin Contra după meciul cu Al Hilal.

De când a preluat-o pe Damac, Cosmin Contra a bifat 37 de apariții la cârma arabilor și a înregistrat o medie de 1.38 puncte pe meci, conform statisticilor oferite de site-ul de specialitate Transfermarkt.

Al Hilal - Damac 2-1

Gazdele au deschis scorul în minutul 79 al meciului, grație reușitei lui Salem Al Dawsari, din assist-ul provenit de la Sergej Milinkovic-Savic.

Oaspeții au restabilit egalitatea în minutul 86, după ce Nicolae Stanciu i-a pasat decisiv lui Domagoj Antolic, care a dus fără nicio problemă scorul la 1-1.

Doar că Damac a rămas în inferioritate numerică două minute mai târziu. Sayyar Dhari Al Anazi a văzut cartonașul roșu în urma unui fault dur comis în minutul 88.

Iar Al Hilal a dat lovitura de grație în minutul 90+3, după ce Michael și-a trecut în cont a treia reușită din sezonul în curs din Saudi Pro League.