Anglia Jurgen Klopp
Data publicarii: Marti 02 Mai 2023, 08:10
Data actualizarii: Marti 02 Mai 2023, 08:11

„Cormoranii” se află pe locul cinci în clasamentul din Premier League.

După 33 de meciuri disputate în primul eșalon al Angliei din acest sezon, Liverpool se află pe loc de Europa League cu 56 de puncte. Formația dirijată de Jurgen Klopp a înregistrat, în consecință, 16 victorii, opt rezultate de egalitate și nouă înfrângeri.

După un start dezamăgitor de sezon, Liverpool pare că s-a redresat, iar Jurgen Klopp îi face fericiți pe fanii „cormorani”, evidențiind faptul că la club vor veni noi jucători în perioada de mercato din vară.

„Vom face business. Trebuie să aduci jucătorii potriviți la echipă. Formația asta a scris o poveste senzațională, dar acum trebuie să începem una nouă”, a spus Jurgen Klopp, citat de jurnalistul sportiv, Fabrizio Romano, pe rețelele social media.

Singurele mutări definitive pe care Liverpool le-a făcut pentru eszonul 2022/23 au fost doar Darwin Nunez (80 milioane de euro), Cody Gakpo (42 milioane de euro), Fabio Carvalho (5.9 milioane de euro) și Calvin Ramsay (4.9 milioane de euro).

Liverpool - Tottenham 4-3. Dramatism total pe Anfield

”Cormoranii” au avut 3-0 încă din minutul 15. Curtis Jones a deschis scorul după ce a reluat din prima o minge centrată de Alexander-Arnold. În minutul cinci, Diaz a dus scorul la 2-0, iar Salah a punctat pentru 3-0 din penalty, în minutul 15.

Tottenham a redus din diferență înainte de pauză, prin golgheterul Harry Kane, care a fost lăsat liber în careu de defensiva lui Liverpool. A urmat apoi reușita lui Son, din minutul 77, și golul lui Richarlison din minutul 90+3.

Diogo Jota a fost cel care a punctat pentru 4-3 în minutul 90+4, după o acțiune personală, și a adus trei puncte importante pentru gruparea de pe Anfield, în lupta pentru cupele europene.