Chelsea Joao Felix Premier League Anglia
Data publicarii: Luni 10 Aprilie 2023, 18:26
Data actualizarii: Luni 10 Aprilie 2023, 18:26

Starul portughez, Joao Felix (23 de ani), e împrumutat la gruparea londoneză din iarna lui 2023, până la finele sezonului actual.

De când a venit la Chelsea, Joao Felix a bifat 12 apariții și a reușit să marcheze de două ori, în aproape 1000 de minute petrecute în echipamentul formației de pe Stamford Bridge.

Chelsea s-a hotărât! Ce se va întâmpla cu Joao Felix

Potrivit informațiilor oferite de jurnalistul sportiv, Fabrizio Romano, Chelsea își dorește să-l păstreze pe Joao Felix după ce se va încheia înțelegerea de împrumut. Asta înseamnă că londonezii și Atletico Madrid vor discuta în cel mai scurt timp despre situația portughezului.

De asemenea, italianul a mai scris pe Twitter că și Joao Felix vrea să rămână la Chelsea. În acest moment, atacantul e cotat la 50 milioane de euro, conform site-urilor de specialitate, dar în 2019 și în 2021, portughezul a ajuns și la 100 milioane de euro valoare pe piața transferurilor.

Chelsea, în această stagiune

După 30 de meciuri disputate în primul eșalon al Angliei, londonezii se situează pe locul 11 cu 39 de puncte. În consecință, Chelsea a înregistrat 10 victorii, nouă rezultate de egalitate și 11 înfrângeri până acum.

În următoarea partidă, formația dirijată de Frank Lampard se va duela cu Real Madrid miercuri, 12 aprilie, de la ora 22:00, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. Meciul va fi LIVE TEXT pe www.sport.ro, dar și pe Facebook Sport.ro!

Cifrele lui Joao Felix

Portughezul a fost produs de AEF Os Pestinhas, FC Porto și SL Benfica. În 2019, Atletico Madrid l-a cumpărat de la Benfica pentru 127.2 milioane de euro, moment în care cota sa pe piață, potrivit site-urilor de specialitate, era de 70 milioane.

La Benfica, Joao Felix a înscris 20 de goluri și a pasat decisiv în 11 situații, în 43 de apariții, iar la Atletico Madrid, portughezul a participat în 131 de meciuri, a marcat 34 de goluri și a oferit 18 assist-uri