VIDEO Ce decizie a luat Federația din Anglia în cazul arbitrului care l-a lovit pe Andy Robertson

Constantine Hatzidakis Andy Robertson Arsenal Liverpool Premier League Anglia
Data publicarii: Vineri 14 Aprilie 2023, 11:00
Data actualizarii: Vineri 14 Aprilie 2023, 10:59

Unul din arbitrii de linie de la meciul Liverpool - Arsenal, care s-a disputat duminică în Premier League şi s-a încheiat la egalitate, scor 2-2, l-a lovit cu cotul pe Andy Robertson, fundaşul stânga al gazdelor.

Federaţia engleză de fotbal a anunţat, joi, că nu va aplica nicio sancţiune contra arbitrului asistent care a părut că îl loveşte cu cotul pe fundaşul Andy Robertson, de la Liverpool, la pauza meciului cu Arsenal (2-2), duminica trecută, transmite AFP.

''Nicio măsură nu va fi luată împotriva arbitrului asistent Constantine Hatzidakis după incidentul cu Andy Robertson'', a anunţat FA într-un comunicat.

La finalul unei prime reprize destul de tensionate, în care Liverpool a reuşit să reducă scorul după ce a fost condusă cu 2-0, Robertson s-a îndreptat spre arbitru căruia i s-a adresat în mod vehement.

Hatzidakis a ridicat braţul şi a părut că atinge cu cotul bărbia sau gâtul jucătorului.

Incidentul a provocat o escaladare a protestelor jucătorilor lui Liverpool, iar fundaşul scoţian a primit cartonaş galben.

Robertson a plecat la vestiare exclamând: ''Mi-a dat cu cotul în gât, arbitrul de tuşă mi-a dat un cot în gât'', potrivit unui jurnalist de la Sky Sport, aflat la marginea terenului.

FA a asigurat că a ''revăzut foarte atent toate elementele legate de acest incident'', precum şi declaraţiile celor de la Liverpool şi PGMOL (organismul însărcinat cu arbitrajul profesionist din Anglia), din multiple unghiuri, ţinând cont de ''circumstanţe'', pentru a lua o decizie.

Într-un comunicat distinct, publicat de PGMOL, Hatzidakis a oferit versiunea sa, vorbind despre un contact accidental cu Robertson.