Înfrângeri pe bandă rulantă pentru Ladislau Boloni la FC Metz

Ladislau Boloni FC Metz Ligue 1 Franta Laszlo Boloni / Foto: Imago Images
Data publicarii: Duminica 14 Ianuarie 2024, 23:10
Data actualizarii: Duminica 14 Ianuarie 2024, 23:09

Metz a pierdut cu Toulouse în etapa #18 din primul eșalon al Franței duminică după-amiază.

Cele două echipe și-au dat întâlnire pe ”Stade Saint-Symphorien”. La capătul celor 90 de minute, Toulouse a reușit să se impună cu 1-0 și să obțină toate cele trei puncte.

Unicul gol al meciului a fost marcat în minutul 12 de către Vincent Sierro, fotbalistul de la Toulouse cotat la două milioane de euro, conform site-urilor de specialitate.

Pentru Metz a fost a șasea înfrângere consecutivă în toate competițiile în acest sezon. Ultima dată când trupa lui Boloni a câștigat a fost la sfârșitul lui noiembrie cu Lorient, scor 3-2.

Așadar, Metz se situează pe locul 15 în campionat, cu doar 16 puncte înregistrate după 18 etape disputate. Patru victorii, patru remize și 10 eșecuri a bifat echipa lui Boloni în Ligue 1.

De cealaltă parte, Toulouse a reușit să câștige pentru a doua oară la rând în toate competițiile, după ce a învins-o pe Chambery în Cupa Franței duminica trecută, cu 3-0.

De când se află la FC Metz (iunie 2022), Laszlo Boloni a bifat 59 de apariții pe banca tehnică a francezilor, unde a înregistrat o medie de 1.59 puncte pe meci, conform statisticilor oferite de Transfermarkt.

La ce echipe a mai antrenat Ladislau Boloni

AS Nancy, Sporting CP, Stade Rennais, Monaco, Al Jazira, Standard Liege, Al Wahda, Lens, PAOK Salonic, Al Khor, Al Ittihad, KAA Gent, Panathinaikos și FC Metz sunt cluburile la care a antrenat Boloni.

În perioada iulie 2000 - iunie 2001, antrenorul român a fost selecționerul României. Boloni a condus prima reprezentativă în 13 meciuri și a înregistrat o medie de 2 puncte pe partidă.